Niedziele handlowe - wrzesień 2018. Czy w tym tygodniu Lidl, Biedronka i Tesco będą otwarte?

Czy 16 września to niedziela handlowa? Z ustawy o ograniczeniu handlu wynika, że tego dnia nie zrobimy zakupów.

W ostatni dzień tego tygodnia galerie handlowe oraz supermarkety takie jak Lidl, Biedronka, Tesco czy Auchan będą zamknięte.

Niedziele handlowe 2018. W jaki sposób ustala się, która niedziela jest niedzielą handlową, a która nie?

To, która niedziela jest niedzielą handlową, określa ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę, która została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę w dniu 10 stycznia tego roku. Zgodnie z zasadami na ten rok, niedziele handlowe będą wypadać dwa razy w miesiącu, w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Oznacza to, że na kolejną wrześniową niedzielę handlową będziemy musieli poczekać jeszcze kilkanaście dni, aż do 30 września.

Niedziele handlowe. Kogo nie obowiązuje zakaz handlu w niedziele?

Podział na niedziele handlowe i niehandlowe jest podziałem, który nie dotyczy wszystkich branż – ustawodawcy przewidzieli 32 wyjątki od ogólnie obowiązującej reguły. Oznacza to, że bez względu na to, czy w danym tygodniu wypada niedziela handlowa czy też nie, możemy coś kupić w takich sklepach jak apteka, lecznica dla zwierząt, piekarnia, kwiaciarnia, punkt pocztowy czy stacja benzynowa. Od czasu wprowadzenia podziału na niedziele handlowe i niehandlowe wiele stacji benzynowych poszerzyło swoją ofertę, żeby oferować swoich klientom wybór podobny do tego, do którego przywykli kupujący w dyskontach. W każdą niedzielę można kupić coś także w puntach gastronomicznych, w instytucjach kultury oraz w placówkach związanych z obsługą podróżnych, a więc w hotelach czy w sklepach umiejscowionych w halach dworców.

Niedziele handlowe 2018 - w te dni sklepy będą zamknięte

Więcej o: