Ryszard Czarnecki prowadził prywatne śledztwo ws. wyborów na Malediwach? Jest skarga ambasadora

Ryszard Czarnecki wraz z dwojgiem innych europarlamentarzystów udał się na Malediwy. Po tej wizycie do Parlamentu Europejskiego trafiła skarga od ambasadora wyspiarskiego państwa. Twierdzi on, że Czarnecki, posługując się wizą turystyczną, prowadził "śledztwo" ws. nadchodzących wyborów.

Sprawę opisuje "Politico". Ambasador Malediwów przy Unii Europejskiej wystosował oficjalną skargę na europarlamentarzystów, którzy odwiedzili niedawno jego kraj. Ryszard Czarnecki, Maria Gabriela Zoana (Rumunia), Tomas Zdechovsky (Czechy) oraz Henri Malosse (francuski działacz, były przewodniczący Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego) mieli przybyć na Malediwy jako "oficjalna delegacja Unii Europejskiej". 

Ryszard Czarnecki na Malediwach. Ambasador wysyła skargę

Grupa brała udział w prywatnej wizycie z wizą turystyczną i angażowała się w "śledztwo" z lekceważeniem i pogwałceniem prawa Malediwów. Nie spotkali się z oficjalnymi przedstawicielami rządu Malediwów

- czytamy w skardze ambasadora Ahmeda Shiaan, kierowanej do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Antonio Tajaniego. 

O jakie "śledztwo" chodzi? Według ambasadora europarlamentarzyści na wizie turystycznej chcieli sprawdzić przygotowania do nadchodzących wyborów prezydenckich na Malediwach. 

David McAllister z Europarlamentu wyjaśnia w "Politico", że UE nie wysłała oficjalnej misji obserwacyjnej w związku z wrześniowymi wyborami w wyspiarskim kraju. - Żałuję, że niektórzy członkowie udali się tam z wizą turystyczną wyłącznie w celach prywatnych i złożyli oświadczenia, które mogły źle przedstawić stanowiska UE i Parlamentu Europejskiego dotyczące sytuacji w tym kraju - cytuje McAllistera "Politico".

A co na to sam Ryszard Czarnecki? - Nigdy publicznie nie powiedziałem, że jestem tam jako oficjalny przedstawiciel PE - przekonuje polityk na łamach "Politico". 

Tomas Zdechovsky czeski europarlamentarzysta również zapewnia, że to była prywatna wizyta. Przyznał jednak, że chodziło o to, by sprawdzić, jak "sprawy w rzeczywistości wyglądają". Wizyta, jak sam powiedział, była wręcz tajna, bo chodziło o spotkania z malediwską opozycją.


Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić!  SPRAWDŹ