Niedziele handlowe 2018. Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą czynne?

Czy 16 września to niedziela handlowa? Mamy złą wiadomość dla tych, którzy chcą zrobić zakupy w ostatni dzień tygodnia - galerie handlowe i duże sklepy, takie jak Biedronka, Lidl czy Tesco, będą zamknięte.

To, że 16 września nie jest niedzielą handlową nie oznacza jednak, że w ten dzień nie będziemy mogli nic kupić.

Niedziele handlowe. Gdzie można coś kupić w niedziele niehandlowe?

Istnieje całkiem liczna grupa sklepów, których podział na niedziele handlowe i niehandlowe nie obowiązuje. W dni takie jak zbliżająca się niedziela 16 sierpnia możemy zrobić zakupy m.in. w aptece, w piekarni, w sklepie na dworcu oraz na stacji benzynowej. Zakaz handlu w niedziele nie dotyczy także punktów gastronomicznych (takich jak restauracje, kawiarnie, cukiernie i lodziarnie), instytucji kultury (a więc teatrów, muzeów oraz kin – w tym także kin znajdujących się na terenie galerii handlowych), przedsiębiorstw związanych z turystyką, sportem i rekreacją (np. hoteli czy wypożyczalni sprzętu sportowego) oraz punktów pocztowych. Ten ostatni zapis wykorzystali m.in. właściciele sklepów sieci Żabka, które po podpisaniu umowy z Pocztą Polską mogą być otwarte w każdą niedzielę tak, jakby była niedziela handlowa.

Niedziele handlowe – wrzesień 2018. Kiedy kolejna niedziela nieobjęta zakazem?

Zgodnie z przepisami, niedziele handlowe wypadają w tym roku dwa razy w miesiącu. Pierwszą wrześniową niedzielę handlową mamy już za sobą – był to dzień 2 września. Kiedy wypada druga niedziela handlowa września? Treść ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę mówi, że niedziele handowe to z reguły pierwsza i ostatnia niedziela miesiąca, a to oznacza, że kolejna niedziela handlowa wypadnie 30 września, czyli za kilkanaście dni.

Wyjątkowym pod względem liczby niedziel handlowych miesiącem będzie grudzień. Ze względu na wypadające w tym miesiącu święta Bożego Narodzenia, liczba niedziel handlowych została zwiększona do czterech.

Więcej o: