Niedziele handlowe 2018. Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą czynne?

Czy 16 września to niedziela handlowa? Mamy złą wiadomość dla tych, którzy chcą zrobić zakupy w ostatni dzień tygodnia - galerie handlowe i duże sklepy, takie jak Biedronka, Lidl czy Tesco, będą zamknięte.

To, że 16 września nie jest niedzielą handlową nie oznacza jednak, że w ten dzień nie będziemy mogli nic kupić.

Niedziele handlowe. Gdzie można coś kupić w niedziele niehandlowe?

Istnieje całkiem liczna grupa sklepów, których podział na niedziele handlowe i niehandlowe nie obowiązuje. W dni takie jak zbliżająca się niedziela 16 sierpnia możemy zrobić zakupy m.in. w aptece, w piekarni, w sklepie na dworcu oraz na stacji benzynowej. Zakaz handlu w niedziele nie dotyczy także punktów gastronomicznych (takich jak restauracje, kawiarnie, cukiernie i lodziarnie), instytucji kultury (a więc teatrów, muzeów oraz kin – w tym także kin znajdujących się na terenie galerii handlowych), przedsiębiorstw związanych z turystyką, sportem i rekreacją (np. hoteli czy wypożyczalni sprzętu sportowego) oraz punktów pocztowych. Ten ostatni zapis wykorzystali m.in. właściciele sklepów sieci Żabka, które po podpisaniu umowy z Pocztą Polską mogą być otwarte w każdą niedzielę tak, jakby była niedziela handlowa.

Niedziele handlowe – wrzesień 2018. Kiedy kolejna niedziela nieobjęta zakazem?

Zgodnie z przepisami, niedziele handlowe wypadają w tym roku dwa razy w miesiącu. Pierwszą wrześniową niedzielę handlową mamy już za sobą – był to dzień 2 września. Kiedy wypada druga niedziela handlowa września? Treść ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę mówi, że niedziele handowe to z reguły pierwsza i ostatnia niedziela miesiąca, a to oznacza, że kolejna niedziela handlowa wypadnie 30 września, czyli za kilkanaście dni.

Wyjątkowym pod względem liczby niedziel handlowych miesiącem będzie grudzień. Ze względu na wypadające w tym miesiącu święta Bożego Narodzenia, liczba niedziel handlowych została zwiększona do czterech.

Więcej o:
Komentarze (13)
Niedziele handlowe. Czy 16 września sklepy będą czynne?
Zaloguj się
 • krikrikrikri

  Oceniono 15 razy 11

  Gazeta ma podobne rytuały jak bohater Dnia Świra. Z tą różnicą że nie siedem razy, „tylko” cztery i tam było śmiesznie, a tu żenująco. A prenumeratorom gratuluje wyboru. Siedem razy :-)

 • kann2

  Oceniono 11 razy 9

  Czy w najbliższy poniedziałek ukaże się jeszcze Gazeta Wyborcza?

 • dvla

  Oceniono 17 razy 7

  Czy w najbliższą niedzielę Mytchnik zrobi zakupy ?? Wyjaśniamy!

 • vitmik

  Oceniono 7 razy 3

  ileż można o tym samym co tydzień pedrolić?

  przecież ci, co nie maja czasy na Zakupy w tygodniu, bo cały czas pracują i krytykują niedzielny zakaz handlu dobrze wiedza, że najbliższa niedziela nie jest "handlowa" i od dawna mają już zaplanowane na ten dzień zakupy w: Ostravie, Popradzie, Lwowie, Brześciu, Kaliningradzie, Wilnie.... ;)

 • hegemon123

  Oceniono 7 razy 1

  Znowu ta żenada.

  W artykułach na ten temat można przeczytać o działalności opozycji... która jest agenturą kremla.

  Jeszcze raz żenada:/

 • 45rtg

  Oceniono 4 razy 0

  Dalszy ciąg akcji propagandowej pod hasłem "moi biedni, żyjecie w tak strasznych czasach, nie macie nawet żadnej pewności jutra, a zwłaszcza niedzieli, odebrano wam to, nieszczęśni. Bez naszej pomocy zginęlibyście w tej Polsce w Ruinie."

 • edi70

  Oceniono 4 razy 0

  Żenujące są te artykuły o niedziela. Nie traktujcie ludzi jak bezrozumne bydło.

 • daga_1

  Oceniono 3 razy -1

  Dajcie już spokój z tymi handlowymi, niehandlowymi niedzielami panowie dziennikarze, bo rzygać się już chce. Jak nie macie pomysłu na tematy, to idżcie sprzątać ulice.

 • loneman

  Oceniono 5 razy -1

  Czy w pisim Edenie w ogole sa potrzebne jakies sklepy (jesli niedlugo zamieszkamy w lasach i jaskiniach nie majac na oplacenie czynszow z powodu idiotycznej polityki wladz) ???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX