Marsz Równości w Katowicach. Posłanka "spisana przez policję, za koszulkę"

Marsz Równości przeszedł ulicami Katowic pierwszy raz od 10 lat. Posłanka Nowoczesnej, która wzięła w nim udział informuje, że została spisana przez policję za koszulkę z tęczowym orłem.

Na zdjęciach widać, że Marsz Równości w Katowicach miał wielką ochronę. Policja mówiła o co najmniej 1000 uczestnikach tęczowej manifestacji, a lokalne media pisały o nawet kilkuset funkcjonariuszach czuwających nad bezpieczeństwem.

Swoją pikietę w okolicy zorganizowali narodowcy, którzy - jak podała katowicka "Gazeta Wyborcza" - grozili, m.in. że uczestnicy marszu "przyjechali, nie wyjadą". Na razie jednak nie ma informacji o atakach. 

Uczestnictwa w pochodzie promującym równość i tolerancję odmówił prezydent Katowic. Przyjechał za to włodarz Kolonii, czyli miasta partnerskiego.

Marsz Równości w Katowicach. "Policja spisała za orła"

Kampania Przeciw Homofobii oraz Tomasz Kołodziejczyk ze Stowarzyszenia Tęczówka (organizator marszu) poinformowali, że policja spisywała uczestników, którzy na koszulkach mieli symbol tęczowego orła. - Jedną ze spisanych osób była posłanka Monika Rosa - poinformowała KPH. - Ten moment, gdy policja spisuje cię z legitymacji poselskiej za koszulkę z tęczowym orłem... - napisała na Facebooku Rosa. 

Aspirant sztabowy Adam Jachimczak z zespołu prasowego śląskiej policji powiedział, że "nie miał informacji o zgłaszanych przez organizatorów przypadkach spisywania uczestników zgromadzenia" - podał portal telewizji Polsat News.

Tęczowy orzeł do prokuratury

O godle Polski w tęczowych barwach po raz pierwszy stało się głośno po marszu równości w Częstochowie. - Policjanci zareagowali i w twej sprawie będzie zawiadomienie do prokuratury o znieważenie i profanację symboli narodowych - pisał wówczas na Twitterze szef MSWiA Joachim Brudziński. Do prokuratury "znieważenie godła" zgłaszała też Młodzież Wszechpolska. Chodziło o użycie nakładki z tęczowym orłem na Facebooku.

Prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie tęczowego orła.

Nastolatkowie LGBT o życiu w Polsce: "Homofobia to ból, przemoc psychiczna, nienawiść"

Więcej o: