Dariusz Przywieczerski jest już w Polsce. Samolot ze skazanym w aferze FOZZ wylądował na Okęciu

Samolot z Dariuszem Przywieczerskim, skazanym w 2005 r. w aferze FOZZ na więzienie i poszukiwanym listem gończym, wylądował na lotnisku w Warszawie.

Dariusz Przywieczerski był uczestnikiem jednej z największych afer gospodarczych po 1989 roku związanej z Funduszem Obsługi Zadłużenia Zagranicznego. Informację o ekstradycji przekazał minister Zbigniew Ziobro. Na konferencji zwołanej chwilę po lądowaniu samolotu oświadczył, że ekstradycja Przywieczerskiego świadczy o skuteczności polskiego państwa. Dodał, że sprowadzenie skazanego do Polski było możliwe dzięki ustaleniom, poczynionym w zeszłym roku w trakcie wizyty przedstawicieli ministerstwa sprawiedliwości w Stanach Zjednoczonych.

Afera FOZZ

Dariusz Przywieczerski w marcu 2005 roku został skazany przez Sąd Okręgowy w Warszawie na trzy i pół roku więzienia za udział w aferze Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego. Miał on wyprowadzić z FOZZ-u około półtora miliona dolarów. W sądzie apelacyjnym wyrok obniżono do 2,5 roku. Od tamtej pory biznesmen ukrywał się za granicą - najpierw na Białorusi, potem - w USA. Wniosek ekstradycyjny do amerykańskiego Departamentu Stanu warszawski sąd skierował jeszcze w 2006 roku.

Więcej o: