Obraz Chagalla znaleziony na przejściu z Ukrainą? Może być wart miliony

Na przejściu granicznym z Ukrainą w Hrebennem celnicy zabezpieczyli obraz. Podejrzewają, że może być to dzieło Marca Chagalla. Był ukryty pod kurtką na tylnym siedzeniu samochodu.

Podczas rutynowej kontroli na przejściu granicznym w Hrebennem celnicy trafili na obraz. Podejrzewają, że może to być bezcenne znalezisko. 

Chagall na przejściu granicznym?

W tylnym siedzeniu jednego z wjeżdżających z Ukrainy do Polski aut, znaleziono obraz. Był ukryty pod kurtką na tylnym siedzeniu samochodu. Dzieło przedstawia postać, która trzyma latawiec w kształcie zdeformowanej twarzy na kolorowym tle. Ma wymiary 59x29 cm.

Samochód, w którym przewożono obraz, prowadził 51-letni obywatel Ukrainy. 

Znalezisko od razu wzbudziło podejrzenia celników i zostało zatrzymane. 

- Z dużym prawdopodobieństwem jest to dzieło Marca Chagalla, na co wskazują podpisy na obrazie. Na awersie, w prawym dolnym rogu obrazu widnieje podpis „Marc Chagall”. Z kolei rewers sygnowany jest napisem „Chagall” - informuje Izba Administracji Skarbowej w Lublinie

Dodaje, że jeśli podejrzenia się potwierdzą, będzie to jedno z najbardziej spektakularnych ujawnień w ciągu ostatnich lat. Obraz trafił teraz do specjalistów, którzy ocenią jego autentyczność. 

Marc Chagall, malarz i grafik żydowskiego pochodzenia, był czołowym przedstawicielem kubizmu i internacjonalizmu w malarstwie. W 2017 roku, podczas zorganizowanej przez londyński dom aukcyjny Christie's licytacji, zostało sprzedanych pięć obrazów Chagalla za zawrotną kwotę 3,5 mln dolarów.

Przetrwał prawie całą wojnę, potem zaginął na lata. Poznaj niesamowitą historię "Pomarańczarki" Gierymskiego

Więcej o: