Niedziele handlowe - wrzesień 2018. Czy dziś zrobimy zakupy w dużych sklepach?

9 września nie jest niedzielą handlową. Ci, którzy nie zdążyli zrobić zakupów w ciągu tygodnia, będą musieli udać się do jednego ze sklepów, który nie został objęty zakazem handlu w niedzielę.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele wymienia 32 typy takich sklepów.

Niedziele handlowe 2018. Gdzie można coś kupić w niedziele niehandlowe?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, podział na niedziele handlowe i niehandlowe dotyczy tylko części sklepów i punktów usługowych. Aż 32 rodzaje przedsiębiorstw mogą handlować bez względu na to, czy w danym dniu wypada niedziela handlowa, czy też nie. W niedziele niehandlowe, takie jak 9 września, możemy m.in. kupić leki dla siebie lub dla swoich pupili, ponieważ otwarte mogą być zarówno apteki, jak i kliniki dla zwierząt.

Oprócz tego w każdą niedzielę można handlować w piekarniach, kwiaciarniach, w punktach pocztowych oraz na stacjach benzynowych – to właśnie te ostatnie odnotowują największy wzrost przychodów od czasu wprowadzenia podziału na niedziele handlowe i niehandlowe. Zakaz handlu w niedzielę nie dotyczy także punktów gastronomicznych, instytucji kultury oraz przedsiębiorstw związanych z turystyką, sportem i rekreacją.

Niedziele handlowe. Kiedy kolejna niedziela handlowa we wrześniu?

Wrzesień jest wyjątkowym miesiącem, ponieważ w czasie jego trwania wypada aż pięć niedziel. Większa ilość niedziel w miesiącu nie zwiększa jednak liczby niedziel handlowych, które zgodnie z zasadami wypadają dwa razy w miesiącu. Pierwszą niedzielę handlową mamy już za sobą - była to pierwsza niedziela miesiąca, a więc 2 września. Na kolejną niedzielę handlową poczekamy jeszcze trzy tygodnie, czyli do ostatniej niedzieli w tym miesiącu, która wypada 30 września.

Niedziele handlowe 2018 - w te dni sklepy będą zamknięte

Więcej o: