Rada forum w Krynicy większa niż przed rokiem. Kobiet w niej tyle samo. Jedna

W 45-osobowej Radzie Programowej Forum Ekonomicznego w Krynicy znalazła się zaledwie jedna kobieta: Eszter Szabo. Mało zróżnicowane gremium ma za to w swoim składzie dwóch księży. To właśnie Rada Programowa decyduje, do kogo trafia najważniejsza nagroda Forum.

Temat kobiet w Radzie Programowej Forum Ekonomicznego w Krynicy pojawił się już w ubiegłym roku. Wówczas wskazywano, że wśród 38 osób tworzących to gremium znalazła się tylko jedna kobieta, węgierska bizneswoman Eszter Szabo.

W tym roku sytuacja się powtórzyła, choć skład Rady Programowej Forum Ekonomicznego w Krynicy odrobinę się zwiększył, do 46 osób (45 członków i przewodniczący, Zygmunt Berdychowski), ale Eszter Szabo pozostała jedyną kobietą w tym gronie.

W składzie Rady Programowej znaleźli się za to, tak jak w poprzednim roku, przedstawiciele Kościoła, arcybiskup Marek Jędraszewski i biskup Tadeusz Pieronek.

Są w niej też politycy opozycji (Cezary Grabarczyk, Wladysław Kosiniak-Kamysz czy Rafał Trzaskowski), przedstawiciele mediów (Bogusław Chrabota), czy szefowie największych państwowych spółek (Daniel Obajtek, Zbigniew Jagiełło).

Słaba kobieca reprezentacja w Radzie Programowej, ale też podczas paneli na Forum w Krynicy nie umknęła komentatorom, którzy wrzucali zdjęcia "męskich" spotkań.

Forum Ekonomiczne w Krynicy. Premier Litwy Człowiekiem Roku

Rada - według regulaminu - musi składać się co najmniej z 30 osób. Każdy z jej członków jest wybierany na 3-letnią kadencję i nie może być z niej odwołany. Przynajmniej raz w roku Rada zbiera się, by powołać nowych członków: w tym roku także nie przewidziano, by do grona dołączyła kobieta.

Rada Programowa Forum odpowiada za wręczenie najważniejszej nagrody w Krynicy: tytułu Człowieka Roku. W 2018 roku trafiła ona do premiera Litwy Sauliusa Skvernelisa.

Więcej o: