Ma być rzecznikiem Dudy. Wcześniej "lustrował" dziennikarzy, o Tusku pisał "rudy złodziej"

Radny PiS Błażej Spychalski ma zastąpić Krzysztofa Łapińskiego na stanowisku rzecznika prezydenta Andrzeja Dudy. Zauważono, że kilka lat temu na Facebooku pokazywał wpis "lustrujący" dziennikarzy. Ponadto Spychalski zarobił kilkaset tysięcy złotych w gminnych spółkach.

Krzysztof Łapiński, trzeci już rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy, niespodziewanie zrezygnował ze stanowiska. Na razie nie podano oficjalnie, kto go zastąpi. Jednak według informacji portalu 300polityka.pl ma to być radny PiS w sejmiku województwa łódzkiego Błażej Spychalski. Prezydencki minister Andrzej Dera poinformował, że w piątek o 13.30 zostanie powołany nowy rzecznik prezydenta, ale nie potwierdził jego nazwiska.

Spychalski to 33-letni działacz PiS, obecnie radny. Jest związany z posłem Marcinem Mastalerkiem, byłym rzecznikiem PiS, który pracował przy kampanii Andrzeja Dudy. Polityk ma tytuł magistra, ukończył wydział Prawa i Administracji UAM. Jak opisuje "Fakt", współpracował przy kampaniach wyborczych PiS i był współpracownikiem europosła Janusza Wojciechowskiego.

Jeden z użytkowników Twittera zwrócił uwagę, że na facebookowym profilu z nazwiskiem Błażeja Spychalskiego znajduje się - poza licznymi wpisami dot. działalności PiS - udostępniony post z "lustracją" rodzin dziennikarzy. Zawiera on informacje o rzekomej współpracy lub pracy dla służb bezpieczeństwa PRL rodzin znanych ludzi mediów. Padają m.in. nazwiska Tomasza Lisa, Piotra Kraśki i Moniki Olejnik. "Będzie fajna współpraca z mediami" - ironizował autor wpisu.

W innym wpisie pojawia się "dowcip", w którym lustro w sypialni Donalda Tuska pokazuje "jakiegoś rudego złodzieja".

Wpis na koncie z nazwiskiem Błażeja SpychalskiegoWpis na koncie z nazwiskiem Błażeja Spychalskiego Fot. facebook.com/blazej.spychalski

Niedługo po tym, jak zrzuty ekranu z wpisami znalazły się na Twitterze, facebookowe konto przestało być widoczne publicznie. 

Pół miliona w gminnych spółkach

Błażej Spychalski jest radnym PiS w sejmiku województwa łódzkiego. W czasie swojej kadencji pracował w gminnych spółkach: najpierw jako członek Zakładu Gospodarki Ciepłowniczej w Tomaszowie Mazowieckim, a od marca pełni funkcję prezesa tamtejszego Zakładu Gospodarki Wodno-Kanalizacyjnej. W połowie sierpnia "Gazeta Wyborcza" informowała, że Spychalski nie będzie startował ponownie w wyborach samorządowych, co ma mieć związek z zapowiedzią prezesa PiS o niełączeniu działalności samorządowej i posad w spółkach. 

Jak wynika z jego oświadczeń majątkowych, Spychalski w 2017 roku zarobił w zarządzie Zakładu Gospodarki Ciepłowniczej 208 tys. zł brutto. W sumie od lutego 2015 roku zarobił w miejskiej spółce 487 tys. zł. Nie wiadomo, ile zarobił w spółkach w 2018 roku. 

W lipcu tego roku "Polityka" opisywała Tomaszów jako "miasto PiS". 19 z 23 radnych należy do tej partii. Tygodnik pisał, że po ostatnich wyborach samorządowych "wiele spółek miejskich obsadzono ludźmi z PiS". 

Więcej o: