Nieoficjalnie: Premier Litwy Saulius Skvernelis Człowiekiem Roku Forum w Krynicy

Choć do oficjalnej gali zostało jeszcze trochę czasu, to jak podaje krakowska "Gazeta Wyborcza" wiadomo, komu przypadnie tytuł Człowieka Roku Forum Ekonomicznego w Krynicy. Otrzyma go premier Litwy Saulius Skvernelis.

Dziś wieczorem na Forum Ekonomicznym w Krynicy odbędzie się gala wręczenia nagrody Człowieka Roku Forum Ekonomicznego. Jak ustaliła krakowska "Gazeta Wyborcza"  tytuł przypadnie premierowi Litwy Sauliusowi Skvernelisowi.

Poza nim nominowani byli: Grzegorz Kołodko, Janina Ochojska, Robert Biedroń, Jacek Majchrowski i Adam Bodnar. Nagrodę dla organizacji ma otrzymać Polska Akcja Humanitarna.

Skvernelis jest premierem od 2016 roku. Wcześniej przez dwa lata kierował ministerstwem spraw wewnętrznych. Należy do agrarnej, centroprawicowej partii Litewski Związek Rolników i Zielonych. W tym roku na marszu osób LGBT premier wezwał parlament do legalizacji związków partnerskich osób tej samej płci.

Wcześniej marszałek Senatu Stanisław Karczewski mówił, że jego zdaniem nagroda powinna trafić w ręce Skvernelisa. - Gdybym był w kapitule, głosowałbym na premiera Litwy. Sam wielokrotnie z nim rozmawiałem, to wspaniały człowiek, bardzo interesujący i niezwykle pozytywnie nastawiony do Polski. Dzięki temu, że jest dobra relacja pomiędzy premierami Polski i Litwy, nasza współpraca układa się coraz lepiej - powiedział Stanisław Karczewski. 

Forum Ekonomiczne w Krynicy

Trwa drugi dzień Forum Ekonomicznego w Krynicy. Organizatorzy zaplanowali na środę debaty na temat gospodarki, społeczeństwa, energetyki i bezpieczeństwa. 

Wśród najważniejszych wydarzeń drugiego dnia Forum Ekonomicznego są debata na temat inwestycji w zdrowie z udziałem premiera oraz ministrów finansów, rozwoju i zdrowia. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju podpiszą list intencyjny w sprawie stworzenia strategii dla Karpat.

Forum Ekonomiczne odbywa się po raz 28. Jego organizatorem jest Instytut Studiów Wschodnich. Patronem medialnym

Więcej o: