Niedziele handlowe 2018. Czy 9 września to niedziela wolna od handlu?

Czy jutrzejszy dzień to niedziela handlowa? Czy otwarte będą wszystkie sklepy, czy tylko nieliczne wyjątki? Podpowiadamy.

9 września nie jest niedzielą handlową. Sklepy takie jak Lidl, Biedronka, Tesco czy Auchan będą zamknięte.

Niedziele handlowe – wrzesień 2018. Kiedy kolejna niedziela nieobjęta zakazem?

We wrześniu wypadają dwie niedziele handlowe. Pierwsza z nich, która miała miejsce 2 września, już za nami. Kiedy wypadnie kolejna niedziela handlowa w tym miesiącu? Zgodnie z zasadami z ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, niedziele handlowe wypadają w pierwszą i ostatnią niedziele handlową, co oznacza, że zrobić zakupy w ostatni dzień tygodnia będziemy mogli dopiero 30 września.

Niedziele handlowe i niehandlowe. Kogo nie obowiązuje zakaz handlu w niedzielę?

Ograniczenie handlu w niedzielę, wprowadzone poprzez ustawę z dnia 10 stycznia nie jest ograniczeniem całkowitym. W treści ustawy znajduje się lista 32 rodzajów sklepów, które mogą handlować bez względu na to, czy w danym tygodniu wypada niedziela handlowa, czy też nie. Wśród najważniejszych z nich należy wymienić m.in. piekarnie, apteki, lecznice dla zwierząt, kwiaciarnie, sklepy z dewocjonaliami, placówki pocztowe oraz stacje benzynowe.

Niedziele handlowe 2018. Instytucje kultury i punkty gastronomiczne mogą pracować bez ograniczeń

Zakaz handlu w niedziele nie obowiązuje także tych placówek, które prowadzą działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku. Oznacza to, że otwarte mogą być m.in. wypożyczalnie sprzętu sportowego, obiekty sportowe, np. stadiony czy skocznie narciarskie, ale także teatry, muzea i kina – również te znajdujące się na terenie galerii handlowych. Podział na niedziele handlowe i niehandlowe nie dotyczy także punktów gastronomicznych, a więc restauracji, cukierni, kawiarni czy lodziarni.

Niedziele handlowe 2018 - w te dni sklepy będą zamknięte

Więcej o: