Tęczowy orzeł to nie profanacja symboli narodowych. Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa

Nakładki na zdjęcia na Facebooka z tęczą i orłem nie profanują godła - stwierdziła poznańska prokuratura. Innego zdania był wcześniej minister Joachim Brudziński.

W lipcu ulicami Częstochowy przeszedł Marsz Równości. Wielu prawicowych polityków i publicystów wyrażało swoje oburzenie, że demonstrujący doszli do stóp Jasnej Góry. Szef MSWiA Joachim Brudziński twierdził, że była to "kulturowa i religijna prowokacja środowiska LGBT wymierzona wobec pielgrzymów".

Jeden z użytkowników Twittera stwierdził, że uczestnicy Marszu Równości dokonali "profanacji godła RP". Chodzi o umieszczenie Orła Białego na tle tęczowej flagi. Oburzony użytkownik zwrócił się do Brudzińskiego z prośbą o interwencję, na co minister odpowiedział, że "w tej sprawie będzie zawiadomienie do prokuratury o znieważenie i profanację symboli narodowych".

Kontrmanifestanci m.in. z ONR mieli z kolei transparenty z napisami "Dziś homoseksualizm, jutro pedofilia", które porównywały ze sobą osoby homoseksualne do pedofilów, czyli przestępców, którzy seksualnie wykorzystują dzieci. W tej sprawie szef MSWiA nie zabrał głosu.

Podejrzenie popełnienia przestępstwa

Sprawą orła na tęczy zajęła się częstochowska prokuratura i wszczęła śledztwo na podstawie art. 137 Kodeksu karnego, który brzmi:

Kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Prokurator uznał, że "istnieje uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa".

Do prokuratury za tęczowe zdjęcia

Za Brudzińskim poszła Młodzież Wszechpolska, która złożyła zawiadomienie na nakładki na zdjęcia profilowe na Facebooku z tęczowym orłem, które - w geście solidarności - umieściło w serwisie bardzo wiele osób. Wszechpolacy złożyli zawiadomienie na dwie osoby - działaczkę LGBT i Karolinę Niedźwiedzką i Martę Mazurek, pełnomocniczkę prezydenta Poznania. Ponad to ich zdaniem przestępstwo popełnił Arek Kluk z Grupy Stonewall, który umieścił na Facebooku zdjęcie w koszulce z identycznym symbolem.

Poznańska prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa - jak tłumaczyła "Gazecie Wyborczej" rzeczniczka prokuratury - "wobec stwierdzenia, że czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego".

Młodzież Wszechpolska uważa, że decyzja prokuratury "pokazuje nieudolność obozu władzy w kwestiach obyczajowych" i zapowiada przygotowanie zażalenia.

Nastolatkowie LGBT o życiu w Polsce: "Homofobia to ból, przemoc psychiczna, nienawiść"

Więcej o:
Komentarze (85)
Tęczowy orzeł to nie profanacja symboli narodowych. Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa
Zaloguj się
 • niko8472

  Oceniono 29 razy 19

  Niech sobie Brudzinski doczyta co jest godlem RP. Nie jest nim orzel na teczowym tle. Rowniez nie jest nim ten na dokumentach Sejmu ktorymi rzucal posel Szczerba.

 • polakadam

  Oceniono 39 razy 19

  Większą profanacją Polski jest posiadanie takich Brudzińskich, Tarczyńskich i Pawłowiczów jako przedstawicieli narodu. Że też to tej prawicowej ciemnocie nie przeszkadza.

 • ebom

  Oceniono 32 razy 16

  Ale jak sobie Brudziński kupi majtki z orłem na ... od ulubionej firmy polskich stadionowych patriotów, to wszystko jest ok...

 • tonieemail

  Oceniono 28 razy 12

  A jak sprawa orła na bluzce Agaty kornshauser Duda??? Brudziński wystąp

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 19 razy 11

  O, to nawet i prokuratura zrywa się z kaczego postronka, nie tylko sędziowie?

 • faustxyz

  Oceniono 23 razy 11

  Że też tacy odważni prokuratorzy się znaleźli, gadzina Zero nie daruje.

 • evergreen111

  Oceniono 18 razy 10

  Brudziński jest bezczelny do bólu! Prawdziwą profanacją były PELERYNY Z POLSKIEJ FLAGI KANALII I JEGO KOLESI.
  A na fotce widzimy Jojo się głupio na ten widok uśmiecha. BEZ-CZEL-NY!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX