Niedziele handlowe. Czy w ten weekend będą otwarte sklepy Lidl, Auchan, Tesco?

Czy 9 września to niedziela handlowa? Takie pytanie zadaje sobie wielu Polaków. To, czy w tym tygodniu wypada niedziela handlowa, czy też nie, ma duży wpływ na to, w jaki sposób zorganizujemy sobie zbliżający się weekend.

Nie mamy dobrych wiadomości dla tych, którzy przepadają za niedzielnymi zakupami – 9 września nie będzie niedzielą handlową. Dlaczego?

Niedziele handlowe 2018. Najważniejsze zasady

Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele, w 2018 roku niedziele handlowe wypadają dwa razy w miesiącu. Są to z reguły pierwsza i ostatnia niedziela miesiąca, chyba że ze względu na wypadające w jego trakcie święta zadecydowano inaczej. Przykładem takiego miesiąca w 2018 roku jest grudzień, w czasie którego będą aż cztery niedziele handlowe. Z opisanej powyżej zasady wynika, że kolejna niedziela handlowa we wrześniu wypadnie dopiero 30 dnia miesiąca.

Niedziele handlowe. Kto może handlować pomimo zakazu?

Ustawowe ograniczenie handlu w niedziele nie dotyczy wszystkich sklepów i branż. W treści ustawy można znaleźć listę 32 typów sklepów, które mogą być otwarte bez względu na to, czy jest niedziela handlowa, czy też nie. Jakie to sklepy? W każdą niedzielę mogą być otwarte apteki, kwiaciarnie, piekarnie, sklepy z dewocjonaliami, kioski w prasą, sklepy z pamiątkami, placówki pocztowe oraz stacje benzynowe.

Zakaz handlu w niedzielę nie obowiązuje także w środkach transportu (np. w pociągach czy na statkach), w strefach wolnocłowych oraz na lotniskach i dworcach. Sprzedawać mogą także osoby pracujące w puntach gastronomicznych oraz w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku. Podział na niedziele handlowe i niehandlowe nie dotyczy także właścicieli sklepów, którzy zdecydują, że w niedziele objęte zakazem handlu będą obsługiwać swoich klientów osobiście.

Niedziele handlowe 2018 - w te dni sklepy będą zamknięte

Więcej o: