Niedziele handlowe. Czy w ten weekend będą otwarte sklepy Lidl, Auchan, Tesco?

Czy 9 września to niedziela handlowa? Takie pytanie zadaje sobie wielu Polaków. To, czy w tym tygodniu wypada niedziela handlowa, czy też nie, ma duży wpływ na to, w jaki sposób zorganizujemy sobie zbliżający się weekend.

Nie mamy dobrych wiadomości dla tych, którzy przepadają za niedzielnymi zakupami – 9 września nie będzie niedzielą handlową. Dlaczego?

Niedziele handlowe 2018. Najważniejsze zasady

Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele, w 2018 roku niedziele handlowe wypadają dwa razy w miesiącu. Są to z reguły pierwsza i ostatnia niedziela miesiąca, chyba że ze względu na wypadające w jego trakcie święta zadecydowano inaczej. Przykładem takiego miesiąca w 2018 roku jest grudzień, w czasie którego będą aż cztery niedziele handlowe. Z opisanej powyżej zasady wynika, że kolejna niedziela handlowa we wrześniu wypadnie dopiero 30 dnia miesiąca.

Niedziele handlowe. Kto może handlować pomimo zakazu?

Ustawowe ograniczenie handlu w niedziele nie dotyczy wszystkich sklepów i branż. W treści ustawy można znaleźć listę 32 typów sklepów, które mogą być otwarte bez względu na to, czy jest niedziela handlowa, czy też nie. Jakie to sklepy? W każdą niedzielę mogą być otwarte apteki, kwiaciarnie, piekarnie, sklepy z dewocjonaliami, kioski w prasą, sklepy z pamiątkami, placówki pocztowe oraz stacje benzynowe.

Zakaz handlu w niedzielę nie obowiązuje także w środkach transportu (np. w pociągach czy na statkach), w strefach wolnocłowych oraz na lotniskach i dworcach. Sprzedawać mogą także osoby pracujące w puntach gastronomicznych oraz w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku. Podział na niedziele handlowe i niehandlowe nie dotyczy także właścicieli sklepów, którzy zdecydują, że w niedziele objęte zakazem handlu będą obsługiwać swoich klientów osobiście.

Niedziele handlowe 2018 - w te dni sklepy będą zamknięte

Więcej o:
Komentarze (16)
Niedziele handlowe. Czy 9 września będą otwarte sklepy? Lidl, Auchan
Zaloguj się
 • kann2

  Oceniono 12 razy 10

  No właśnie. Czy będą???? Oto jest pytanie nurtujące redakcję od czwartku do niedzieli każdego tygodnia.

 • glos_z_ciemnosci

  Oceniono 5 razy 5

  na to czekałem cały tydzień :)

 • ZX

  Oceniono 5 razy 1

  Mistrzostwo świata w nabijaniu wierszówki. Kolejny artykuł powinien być mniej więcej taki "Czy pojeździmy w weekend na nartach?", a w treści że nie pojeździmy, bo we wrześniu nie ma w Polsce śniegu, chyba że pojedziemy gdzieś na lodowiec za granicę. Takim sposobem można trzepać artykuły bez końca.

 • butlun1

  Oceniono 3 razy 1

  Tak się zastanawiam, czy z kretynów składa się redakcja, czy za kretynów redaktorzy mają swoich czytelników. Co tydzień wałkować ten sam, prosty temat?

 • ps11111ps

  Oceniono 2 razy 0

  Proponuję od przyszłego tygodnia protest. Nie klikajmy na artykuly o niedzielach niehandlowych a uz tym bardziej nie komentujmy ich na forum. Moze gdy gazeta zorientuje sie ze temat stal sie małoklikalny to przestanie generowac kolejne klony co kilka dni.
  Kto za łapka w górę

 • polak66maly

  Oceniono 2 razy 0

  Polacken to takie glupki, ze trzeba im w kolko powtarzac kiedy co jest otwarte?

 • hmmm11

  Oceniono 4 razy 0

  U mnie jest taki janusz ma melinę na Nowym Dworze Gdańskim, jeszcze świeże, nie dorgo można coś tam kupić ale wiecie nic nie mówcie !!! JAk coś to spotkanie KOD

 • loneman

  Oceniono 6 razy 0

  JESZCZE 😛😀😂 !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX