Gdańsk. Jarosław Wałęsa, Paweł Adamowicz i Kacper Płażyński idą łeb w łeb [SONDAŻ WYBORCZY]

Przeprowadzony przez IBRiS sondaż wyborczy pokazuje, że kampania wyborcza kandydatów na prezydenta miasta Gdańsk będzie bardzo ciekawa. Wyniki trzech kandydatów są bardzo podobne, a to oznacza, że ostateczna wygrana może zależeć od drobiazgów.

Sondaż wyborczy w Gdańsku przeprowadzono dla portalu Onet oraz gazety „Fakt”. Badał on deklarowane zainteresowanie głosowaniem w wyborach samorządowych 2018 oraz poparcie dla poszczególnych kandydatów.

Gdańsk: sondaż wyborczy pokazuje, że większość gdańszczan chce głosować

Znaczna część ankietowanych mieszkańców Gdańska zadeklarowała, że chce wziąć udział w głosowaniu podczas wyborów samorządowych 2018. Aż 44,4 proc. zadeklarowało, że „zdecydowanie” 21 października pójdzie do urn, z kolei 11,9 proc „raczej” zagłosuje. Wśród ankietowanych nie brakuje także osób, które nie są zainteresowane wyborami samorządowymi. 21,2 proc. badanych odpowiedziało, że „zdecydowanie” nie będzie głosować, a 12,4 proc. „raczej” nie zagłosuje.

Wyniki sondażu wyborczego, który został przeprowadzony w Gdańsku, pokazują także, że walka o urząd prezydenta tego miasta będzie zacięta. Aż trzech kandydatów na to stanowisko uzyskało bardzo podobny wynik, oscylujący wokół 25 procent. Kto ma największe szanse na zwycięstwo?

Gdańsk. Według sondażu wyborczego, jednym z najpoważniejszych kandydatów na prezydenta Gdańska jest starający się o reelekcję Paweł AdamowiczGdańsk. Według sondażu wyborczego, jednym z najpoważniejszych kandydatów na prezydenta Gdańska jest starający się o reelekcję Paweł Adamowicz Fot. Jan Rusek / Agencja Wyborcza.pl

Gdańsk. Na pierwszym miejscu jest Jarosław Wałęsa, ale gonią go Adamowicz i Płażyński

Największa grupa ankietowanych, bo 31,8 proc., zadeklarowała, że ma zamiar głosować na Jarosława Wałęsę, kandydata Koalicji Obywatelskiej. Na drugim miejscu uplasował się urzędujący prezydent, czyli starający się reelekcję Paweł Adamowicz, startujący z własnego komitetu wyborczego. Adamowicz otrzymał w sondażu 27,5 proc. głosów. Trzecim najwyższym wskaźnikiem poparcia cieszy się Kacper Płażyński, kandydat Zjednoczonej Prawicy, na którego chce zagłosować 26,6 proc. gdańszczan.

Gdańsk. Na trzecim miejscu w sondażu wyborczym uplasował się Kacper Płażyński, kandydat Zjednoczonej PrawicyGdańsk. Na trzecim miejscu w sondażu wyborczym uplasował się Kacper Płażyński, kandydat Zjednoczonej Prawicy Fot. Bartosz Banka / Agencja Wyborcza.pl

Gdańsk. Trzech istotnych kandydatów na prezydenta, reszta daleko w tyle

Resztę kandydatów od trzech faworytów dzieli przepaść. Na czwartym miejscu w sondażu wyborczym uplasował się Andrzej Ceynowa. Na kandydata Sojuszu Lewicy Demokratycznej chce zagłosować zaledwie 3,1 proc. ankietowanych. Piąty w kolejności wynik należy do Elżbiety Jachlewskiej (Lepszy Gdańsk), na którą chce głosować 2,6 proc. ankietowanych, natomiast szósty jest Jacek Hołubowski (Gdańsk Tworzą Mieszkańcy), który uzyskał poparcie na poziomie 2,3 proc. Kandydaci mogą walczyć o głosy 6,1 proc. ankietowanych, którzy jeszcze nie wiedzą, na kogo oddadzą głos – być może to właśnie ta grupa zadecyduje o tym, kto zostanie prezydentem miasta Gdańsk.

Więcej o: