Anna Zalewska z garścią obietnic na początek roku szkolnego: Są pieniądze, dużo pieniędzy

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska wzięła udział w uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego w placówce w Lutyni. Obiecała dzieciom m.in. lżejsze tornistry i laboratoria w każdej szkole. Pojawiła się też zapowiedź podwyżek dla nauczycieli.

Na rozpoczęcie roku szkolnego Anna Zalewska przyjechała do Lutyni w województwie dolnośląskim. Poinformowała, że w związku ze 100-leciem odzyskania niepodległości uczniowie mogą zwracać się do MEN o dofinansowania na własne projekty. - Są pieniądze, dużo pieniędzy w instytucjach, również w ministerstwie edukacji, gdzie możecie występować, by organizować konkursy, spektakle, koncerty. By rzeczywiście przypominać sobie i rodzicom jak to przez 100 lat było - mówiła Zalewska.

Anna Zalewska w Lutyni: Podręczniki zostaną w domu

Szefowa resortu edukacji obiecała na spotkaniu z uczniami "szerokopasmowy internet powyżej 100 mega", który do 2020 r. ma pojawić się we wszystkich placówkach. Kolejna zapowiedź Zalewskiej to multimedialne tablice. - W każdej klasie powinna być multimedialna tablica - stwierdziła i poinformowała, że 50 mln złotych rząd wyłoży na szkolenie nauczycieli, by "potrafili realizować podstawę programową przy pomocy multimedialnej tablic". - Podręczniki zostaną w domu - zapewniła minister.

"Laboratoria w każdej szkole"

Zalewska zapowiedziała też ogólnopolskie ważenie tornistrów i wprowadzenie "legitymacji w telefonie". To jeszcze nie wszystko. - Kolejny program to laboratoria szkolne. W każdej szkole w ciągu następnych trzech lat będzie laboratorium szkolne. Taki jest wymóg nie tylko cywilizacyjny, ale i edukacyjny - powiedziała.

Minister odniosła się także do sytuacji nauczycieli. - Rozumiem, że podwyżki są niewystarczające, ale to są znaczne podwyżki. Za trzy lata za wyróżniającą pracę będą bardzo duże dodatki - obiecała.

Więcej o: