Pierwszy dzień szkoły 2018. Kiedy pierwsze dłuższe wolne, a kiedy egzaminy w roku szkolnym 2018/2019?

3 września to pierwszy dzień szkoły 2018 - pierwszy dzwonek właśnie rozbrzmiał we wszystkich szkołach w Polsce. Rozpoczynający się właśnie rok szkolny będzie wyjątkowy z kilku powodów. Dlaczego?

Pierwszy dzień szkoły 2018. Dlaczego rok szkolny rozpoczyna się 3 września?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 roku, każdy kolejny rok szkolny powinien zacząć się 1 września. Jedynymi wyjątkami od tej reguły są lata, w których 1 września wypada w weekend. Tak stało się i w tym roku – 1 września 2018 roku wypadał w sobotę, dlatego pierwszy dzień szkoły 2018 musiał zostać przeniesiony na 3 września.

Pierwszy dzień szkoły 2018. Kiedy pierwsza dłuższa przerwa od szkoły?

Wielu uczniów już w pierwszy dzień szkoły zastanawia się, kiedy w rozpoczynającym się roku szkolnym wypadają dni wolne od nauki.

Najbliższy długi weekend będzie już w listopadzie. Dzień Wszystkich Świętych (1 listopada) wypada w czwartek, co oznacza, że dzieci będą miały aż cztery dni wolnego. Dłuższa przerwa będzie miała miejsce w grudniu. W związku z tym, że Boże Narodzenie wypada w poniedziałek, uczniowie będą mogli odpoczywać od szkolnych obowiązków od 22 grudnia (sobota) do 1 stycznia (wtorek), czyli aż 11 dni.

Następną okazją do odpoczynku będą ferie, które w tym roku szkolnym odbędą się według poniższego planu:

  • 14 – 27 stycznia - województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie,
  • 21 stycznia – 3 lutego - województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie,
  • 28 stycznia – 10 lutego - województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie, 
    11 – 24 lutego - województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.

Po feriach na dłuższą przerwę od szkoły trzeba będzie poczekać aż do wiosny. Wielkanocna przerwa świąteczna odbędzie się w dniach 18-23 kwietnia. Kilka dni później rozpocznie się majówka. 1 maja 2019 roku wypadnie w środę, a 3 maja w piątek, co oznacza wyjątkowo długi weekend majowy. Dzień przed zakończeniem roku szkolnego wypada Boże Ciało (20 czerwca). Po tej jednodniowej labie dzieci udadzą się na oficjalne zakończenie roku szkolnego i rozpoczną długo wyczekiwane wakacje.

Pierwszy dzień szkoły 2018. W tym roku szkolnym odbędzie się kilka wyjątkowych egzaminów

Już w pierwszy dzień szkoły 2018 dzieci ze starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjów usłyszą o egzaminach kończących pierwsze etapy edukacji. Egzamin gimnazjalny w roku szkolnym 2018/2019 będzie wyjątkowy, ponieważ zostanie przeprowadzony po raz ostatni, co oznacza, że w kolejnym roku szkolnym nie będzie już żadnych klas gimnazjalnych. Jednocześnie, rozpoczynający się dziś rok szkolny będzie pierwszym, w którym odbędzie się egzamin ósmoklasisty.

Znamy już daty tych egzaminów: egzamin gimnazjalny został zaplanowany na dni 10-12 kwietnia, z kolei egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony w terminie 15-17 kwietnia. Znane są także terminy obowiązkowych egzaminów maturalnych. Tegoroczni maturzyści przystąpią do matury z polskiego w dniu 6 maja, test z matematyki wypełnią 7 maja, z kolei egzamin z angielskiego napiszą 8 maja.

Więcej o: