Pięciu polskich prokuratorów pojedzie do Smoleńska. Będą badać wrak Tu-154

Prokuratorzy i technicy kryminalistyczni w przyszłym tygodniu będą badać wrak Tu-154 w Smoleńsku. Oględziny zapowiedziała już wcześniej strona rosyjska.

Przed tygodniem Rosja zapowiedziała dodatkowe oględziny polskiego Tu-154M, który rozbił się pod Smoleńskiem w 2010 roku. Oficjalna przedstawicielka Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej Swietłana Pietrienko poinformowała, że wezmą w nich udział polscy eksperci. Pietrienko powiedziała, że podczas śledztwa polskie "odpowiednie organy" zwróciły się z prośbą o przeprowadzenie działań śledczych na terenie Federacji.

W oględzinach wezmą udział specjaliści z Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej z udziałem pracowników Głównego Zarządu Kryminalistyki. Początkowo rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik odmawiała ujawnienia szczegółów. Teraz zdradziła, że do Smoleńska wybiera się pięciu polskich prokuratorów oraz technicy kryminalistyczni - podaje Polskie Radio.

Czynności śledczych będą trwały od 3 do 7 września.Strona rosyjska informowała wcześniej, że odbędą się dodatkowe oględziny dowodów rzeczowych - agregatów, podzespołów i elementów konstrukcyjnych samolotu

O oddanie wraku samolotu apelują polskie władze, a także Rada Europy. Tymczasem Rosja zapowiada, że przekaże wrak Tupolewa dopiero po zakończeniu własnego dochodzenia. W katastrofie pod Smoleńskiem zginął prezydent Lech Kaczyński z małżonką, cała delegacja i załoga polskiego rządowego samolotu.

Więcej o: