Zawieszony za molestowanie kardynał bywał w Polsce. Na zaproszenie Macierewicza

"Fakt" zwrócił uwagę na to, że na konferencji zorganizowanej przez Antoniego Macierewicza był kardynał Thedore McCarrick. Ten sam, którego niedawno Watykan zawiesił za molestowanie seksualne.

W czerwcu tego roku na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego odbyła się konferencja dotycząca bezpieczeństwa. Patronat nad imprezą objął m.in. były szef MON Antoni Macierewicz, a także Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Bezpośrednio za organizację odpowiedzialne było ISF (Międzynarodowe Forum Bezpieczeństwa), którego szefem jest Edmund Janniger. 

Wśród gości - jak zwraca uwagę "Fakt" - znalazł się kardynał Theodore E. McCarrick, którego w czerwcu Watykan zawiesił po śledztwie ws. molestowania przez niego mężczyzny w latach 70.

Antoni Macierewicz nawet zatweetował wtedy na ten temat, chwaląc się wspólnym zdjęciem z McCarrickiem.

"Fakt" próbował uzyskać komentarz od byłego ministra obrony narodowej, jednak ten miał już po pierwszym pytaniu "rzucić słuchawką".

To nie było zresztą pierwsze spotkanie McCarricka z Macierewiczem. Podczas wizyty byłego szefa MON w USA w lutym tego roku to właśnie amerykański kardynał przedstawiał Macierewicza podczas jego wystąpienia w auli Katolickiego Uniwersytetu Ameryki.

Z kolei na stronach MON można znaleźć informacje ze spotkania McCarricka z Macierewiczem 1 maja 2017 roku. Wówczas obydwaj rozmawiali o współpracy w kwestiach dialogu i bezpieczeństwa międzynarodowego.

Antoni Macierewicz i kardynał Theodore McCarrickAntoni Macierewicz i kardynał Theodore McCarrick MON / mon.gov.pl

Ks. kard. dr Theodore McCarrick przebywa w Polsce w ramach tegorocznej edycji międzynarodowego kongresu „International Security Forum (ISF)”, organizowanego przez Rutgers Council on Public and International Affairs

- można przeczytać na stronie MON.

Sprawa kardynała McCarricka

Były arcybiskup Nowego Jorku i Waszyngtonu (na tę funkcję wyznaczył go jeszcze papież Jan Paweł II) został oskarżony o molestowanie przez mężczyznę, który w latach 70. był ministrantem. Śledztwo, które zostało przeprowadzone w tej sprawie, uwiarygodniło oskarżenie ofiary.

W efekcie Watykan w czerwcu tego roku podjął decyzję o zawieszeniu duchownego. Kapłan zaakceptował tę decyzję i przeprosił ofiarę za cierpienie, choć jak zaznaczył, "wierzy w swoją niewinność".

Sprawa McCarricka powróciła, gdy 25 sierpnia Watykan przekazał, że papież Franciszek przyjął rezygnację 87-letniego McCarricka z Kolegium Kardynalskiego.

Więcej o: