Niedziele handlowe 2018. Czy sklepy będą dziś otwarte? Lidl, Biedronka, Tesco

Dzisiejszy dzień to niedziela handlowa. Otwarte będą zarówno popularne sklepy wielobranżowe (Lidl, Tesco, Biedronka), jak i galerie handlowe.

W takie dni jak dziś handlować można również na targach i w niewielkich sklepach osiedlowych.

Niedziele handlowe - wrzesień 2018. Kiedy kolejna niedziela nieobjęta zakazem handlu?

2 września to pierwsza niedziela handlowa w tym miesiącu. Zgodnie z zasadami z ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, w każdym miesiącu wypadają dwie niedziele handlowe. We wrześniu obie niedziele handlowe dzielą trzy niedziele bez handlu, co oznacza, że kolejne zakupy w ostatni dzień tygodnia zrobimy 30 września, ponieważ ogólna zasada mówi, że niedziele handlowe to zawsze pierwsza i ostatnia niedziela danego miesiąca. Jedynym wyjątkiem od tej zasady w tym roku będzie grudzień - ze względu na Boże Narodzenie liczba niedziel handlowych w tym miesiącu zostanie zwiększona do  czterech.

Niedziele handlowe. Kto może sprzedawać we wszystkie niedziele?

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele nie dotyczy wszystkich. Istnieją 32 wyjątki od ogólnie przyjętej reguły, co oznacza, że istnieją sklepy, które mogą handlować zarówno w niedziele handlowe, jak i niehandlowe. Zrobić zakupy w każdą niedzielę możemy m.in. w aptekach, piekarniach, cukierniach, punktach pocztowych oraz na stacjach benzynowych. Oprócz ww. sklepów w niedziele niehandlowe mogą być otwarte punkty gastronomiczne (restauracje, lodziarnie, kawiarnie), punkty związane z obsługą turystów i podróżnych (hotele, sklepy z pamiątkami, wypożyczalnie sprzętu sportowego, sklepy w halach dworców) oraz instytucje kultury (kina, teatry, galerie). Podziałem na niedziele handlowe i niehandlowe nie muszą się kierować także właściciele małych sklepów, pod warunkiem, że w dzień objęty zakazem handlu sami staną za ladą.

Niedziele handlowe 2018 - w te dni sklepy będą zamknięte

Więcej o: