"Dobry start". Ostatnia szansa, by otrzymać 300 złotych na wyprawkę jeszcze we wrześniu

Ze świadczenia "Dobry Start", czyli 300 zł na wyprawkę szkolną, skorzystało już 40 proc. rodzin. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podaje, że do 24 sierpnia wpłynęło 2,5 mln wniosków.

W trakcie spotkania w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Elżbieta Rafalska podała, że już 40 proc. rodzin otrzymało pieniądze w ramach programu 300 plus. Na ten cel przeznaczono już 540 mln złotych, natomiast koszt całego programu wynosi ponad 1,4 mld złotych.

"Dobry start". Rekordowe województwa

"Dobry start" w niektórych województwach cieszy się zdecydowanie większym zainteresowaniem. Wypłaty na poziomie przekraczającym 50 proc. odnotowano w województwie świętokrzyskim (dokładnie 56 proc.) oraz podlaskim i warmińsko-mazurskim (równe 50 proc. wypłat). Elżbieta Rafalska przyznała, że przyczyną może być „ciut gorsza sytuacja na rynku pracy niż w innych regionach”. Najniższe wypłaty odnotowano na razie w województwie lubelskim, zachodniopomorskim oraz łódzkim - wszędzie na poziomie ok. 20 proc.

Ministra edukacji o "Dobrym starcie"

Szefowa MEN Anna Zalewska podkreśliła, że program "Dobry start" to pomoc zarówno dla uczniów i ich rodziców, jak i dla nauczycieli. Ci pierwsi mogą zakupić wyprawkę szkolną, natomiast nauczyciele nie muszą martwić się, że podopieczni nie będą mieli potrzebnych przyborów.

"Dobry start" – dla kogo?

Świadczenie w ramach programu "Dobry start" jest przyznawane dzieciom rozpoczynającym rok szkolny, które nie ukończyły jeszcze 20. roku życia. Dla dzieci niepełnosprawnych limit wiekowy podniesiono do 24. roku życia. Wniosek powinien złożyć rodzic, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka. W rodzinach zastępczych jest to rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka czy dyrektor takiej placówki

Gdzie można złożyć wniosek?

Wniosek o przyznanie świadczenia w ramach programu "Dobry start" można złożyć w urzędzie miasta lub gminy, w ośrodku pomocy społecznej lub innej jednostce organizacyjnej, która jest właściwa dla miejsca zamieszkania rodzica. Wnioski przyjmowane są online lub poprzez system bankowości elektronicznej. Można także złożyć je w tradycyjny sposób lub wysłać pocztą.

Do kiedy złożyć wniosek? Ostatni dzwonek

Wnioski można składać do 30 listopada, jednak opłaca się to zrobić dzisiaj - wówczas rodzic otrzyma pieniądze jeszcze we wrześniu. Natomiast złożenie wniosku w późniejszym terminie sprawi, że świadczenie zostanie wypłacone w ciągu dwóch miesięcy. Podobnie jest z wnioskiem o przyznanie pieniędzy w ramach "500 plus" - ci, którzy zrobią to dzisiaj, otrzymają świadczenie za październik na czas (okres zasiłkowy trwa do końca września). Ci, którzy złożą wnioski później, dostaną pieniądze dopiero w listopadzie razem z wyrównaniem za październik.

Więcej o: