Mija 85 lat od odkrycia osady w Biskupinie. Google wydaje Doodle z tej okazji

Biskupin - w tej miejscowości położonej w województwie kujawsko-pomorskim dokładnie 85 lat temu odkryto pozostałości po prehistorycznej osadzie. Dzisiaj wiemy, że 31 sierpnia 1933 roku był dniem przełomowym dla polskiej archeologii. Z tej okazji Google przygotowało tematyczne Google Doodle.

Tajemnicę Biskupina odkrył prawdopodobnie nauczyciel Walenty Szwajcer. W 1932 roku przeniósł się tymczasowo do szkoły w Biskupinie. Uczniowie wskazali mu miejsce, w którym rozpoczęły się pierwsze prace archeologiczne – był to półwysep przy jeziorze potocznie zwany grodziskiem. Szwajcer zaczął eksplorować te tereny i natrafił na drewniane pale, które jak się potem okazało, stanowiły resztki falochronu.

Biskupin. Szybkie oględziny

Walenty Szwajcer miał zamiar stopniowo prowadzić swoje wykopaliska. Jednak właściciel ziemi zacząć wykonywać prace polowe. Zaniepokojony Szwajcer w końcu skontaktował się z Józefem Kostrzewskim, który jest uznawany za jednego z najlepszych polskich archeologów tamtego wieku. W listopadzie 1933 roku ruszyły pierwsze badania archeologiczne, w których wykorzystano niezwykle innowacyjne jak na tamte czasy narzędzia.

Rekonstrukcje w Biskupinie

Znaleziska w Biskupinie zmotywowały odkrywców i pasjonatów do stworzenia pierwszych rekonstrukcji. Starano się pokazać, jak wyglądały pierwsze biskupińskie budowle, osady, do tego przeprowadzono ekspozycję archeologiczną i stworzono specjalne miejsce dla turystów. Biskupin był miejscem chętnie wybieranym przez turystów. W tamtych czasach odwiedziło go co najmniej 400 tys. turystów w tym również wiele sławnych osób, m.in. Ignacy Mościcki.

Biskupin – przed i po wojnie

W trakcie okupacji Niemcy starali się dowieść, że tereny Biskupina były tak naprawdę zamieszkiwane przez Pragermanów. Badania na tych ziemiach były prowadzone przez Ahnenerbe, nazistowską organizację badawczą, która zajmowała się grabieniem dorobku kulturowego na ziemiach podbitych przez III Rzeszę. Po wojnie badania wznowiono w 1946 roku. Nie były one tak doniosłe jak wcześniej, jednak ich rezultatem było ostatecznie obalenie teorii o prasłowiańskim pochodzeniu pierwszych mieszkańców Biskupina.

Google Doodle z Biskupinem

Wiek osady w Biskupinie wyznaczano na podstawie analizy wykopalisk. Jeszcze w latach 80. uważano, że osada została założona we wczesnej epoce żelaza. Precyzyjne wyniki dały dopiero badania dendrologiczne, w których analizie poddaje się kolejność przyrostów widocznych na słojach drzew. Drewno dębowe przeznaczone na budowę osady pochodziło z lat 742-722 p.n.e.

Odkryto nieznaną komnatę w jednym z cudów świata. Jakie jeszcze tajemnice skrywa Piramida Cheopsa?

Więcej o: