MSWiA zmienia sztandary Straży Pożarnej. Pojawi się na nich "Bóg". "Polska staje się Iranem"

MSWiA zmienia sztandary Straży Pożarnej. Z jednej strony nadal będzie św. Florian, ale na odwrocie pojawi się słowo "Bóg". Warianty resort wytypował dwa: "W Służbie Bogu i Ojczyźnie" oraz "Bóg, Honor, Ojczyzna".

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało projekt rozporządzenia, które zmienia wzór sztandarów jednostek Państwowej Straży Pożarnej.

"Bóg, Honor, Ojczyzna" na strażackich sztandarach

Obecnie podczas strażackich uroczystości możemy natknąć się na sztandary z dewizą "W Służbie Ojczyzny" lub w "Służbie Rzeczypospolitej Polskiej". Według nowego projektu na nowych sztandarach ma pojawić się albo "W Służbie Bogu i Ojczyźnie", albo "Bóg, Honor i Ojczyzna". Złote litery będą mierzyły 6 centymetrów. Na odwrotnej stronie sztandaru zobaczymy św. Floriana - patron strażaków.

Skąd ta zmiana? W uzasadnieniu projektu MSWiA czytamy, że chodzi o "doprecyzowanie i uszczegółowienie podstawowych elementów sztandarów jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej, w celu wyeliminowania rozbieżności w ich wyglądzie". Biuro prasowe resortu poinformowało nas, że "zmiana ta jest zgodna z polską tradycją sztandarów wojskowych i innych formacji. Jest też odpowiedzią na oczekiwania środowiska strażackiego. Nawiązuje również do powszechnie znanej dewizy strażackiej 'Bogu na chwałę, ludziom na ratunek'". MSWiA w projekcie podkreśla, że jednostki PSP będą mogły korzystać ze sztandarów w obecnym kształcie, dopóki nie zostaną im nadane nowe.

- Koszty tych zmian będą zerowe z uwagi na to, że zmiany dotyczą tylko tych jednostek, którym będą one nadawane - zastrzega w rozmowie z Gazeta.pl st. bryg. Paweł Frątczak, rzecznik prasowy komendanta głównego PSP. Na pytanie, czy nie było obaw, że niektórych strażakom taka zmiana może się nie spodobać ze względów światopoglądowych, usłyszeliśmy: - To samo pytanie można zadać każdorazowo, kiedy ewentualnie następuje jakaś zmiana. Sztandar jest jednostki, a nie danego strażaka. Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat nie spotkałem się, by jakikolwiek strażak odnosił się tego, czy mu się coś podoba, czy nie jeśli chodzi o sztandar. 

Frątczak zwraca również uwagę na fakt, że inne służby mają podobne elementy na sztandarach. Dodaje też, że w podobne słowa znajdowały się na sztandarach strażaków w dwudziestoleciu wojennym. 

"Kolejny Iran"

Na forum dyskusyjnym strazak.pl możemy przeczytać, co o samym pomyśle nowego motta sądzą strażacy. "No to już niebawem przynajmniej jedna 'koronka' na zmianie służby" - ironizuje jeden z użytkowników forum. "Polska staje się kolejnym Iranem. Niby władza świecka, ale bez zgody i wiedzy duchowieństwa nic nie można zrobić, a jeszcze trzeba wykonywać polecenia. " - czytamy w kolejnym komentarzu. 

Przypomnijmy, że od 2016 r. oficjalnie inną dewizę ma również policja. Hasło "Ojczyzna i Prawo"  zostało zastąpione przez "Bóg, Honor, Ojczyzna". Podobne zmiany wprowadzono w przypadku Służby Ochrony Państwa. 

Więcej o: