Otwarte mogą być także osiedlowe sklepy oraz targi. Jeżeli jakiś sklep będzie dziś zamknięty, oznacza to, że jest to indywidualna decyzja właściciela.
2 września to jedna z dwóch niedziel handlowych w tym miesiącu. W kolejne trzy niedziele obowiązywać będzie ograniczenie handlu, co oznacza, że zakupy będziemy mogli zrobić tylko w takich miejscach jak stacje benzynowe, punkty pocztowe, apteki, kwiaciarnie, sklepy na dworcu czy piekarnie, których podział na niedziele handlowe i niehandlowe nie obowiązuje. Kolejna niedziela handlowa w tym miesiącu zdarzy się dopiero 30 września - w ten dzień będziemy mogli spędzić czas w galerii handlowej, dyskoncie lub supermarkecie, kupując potrzebne nam produkty.
Przepisy dzielące niedziele na niedziele handlowe i niehandlowe obowiązują w niewielu krajach Unii Europejskiej. W większości spośród tych kilku państw zakaz handlu w niedziele jest zakazem częściowym, ograniczonym np. do pewnych regionów w kraju. Najbardziej restrykcyjne zasady dot. niedziel handlowych obowiązują w Niemczech oraz w Austrii. Częściowe ograniczenie handlu w niedziele obowiązuje w Słowenii, Belgii, Holandii, Luksemburgu, Francji i Hiszpanii. Ciekawym przykładem dotyczącym wprowadzenia podziału na niedziele handlowe i niehandlowe są Węgry, które wprowadziły zakaz handlu w niedziele na rok. Eksperyment ten nie powiódł się jednak i po 397 dniach wrócono do przepisów sprzed tej zmiany.