Pukał do drzwi i przedstawiał się jako "pracownik ZUS". Policja ma portret pamięciowy oszusta

"Pracownik ZUS" zapukał do drzwi starszych mieszkańców Kluczborka. 81-latka wpuściła go do domu. Mężczyzna okazał się oszustem i ukradł jej portfel. Policja prosi o pomoc w odnalezieniu sprawcy.

Mężczyzna podający się za "pracownika ZUS" zapukał do drzwi starszego małżeństwa w poniedziałek przed południem. 81-letnia kobieta wpuściła go. "Sprawca wykorzystał podeszły wiek pokrzywdzonej, a także jej zaufanie do instytucji" - zwraca uwagę policja. 

Oszust przekonywał, że przyszedł w sprawie emerytury kobiety. Ta zajęła się dokumentami, a mężczyzna wykorzystał jej zaufanie i ukradł portfel, w którym było 2500 zł. Kobieta zorientowała się, że to oszust, jeszcze gdy mężczyzna był w jej mieszkaniu. Po tym natychmiast uciekł. 

Policjanci sporządzili i opublikowali portret pamięciowy z wizerunkiem mężczyzny. Policja prosi każdego, kto rozpozna mężczyznę na zdjęciu, bądź posiadają jakiekolwiek informacje na temat opisywanego zdarzenia o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Kluczborku osobiście, lub telefonicznie pod nr 77 – 417 03 03.

Portret pamięciowy sprawcy oszustwa na 'pracownika ZUS'Portret pamięciowy sprawcy oszustwa na 'pracownika ZUS' Fot. opolska.policja.gov.pl

Policja przypomina, jak nie paść ofiarą oszustów:

"Przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.
Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.
Spotykamy się nieraz z członkami rodziny, z którymi na co dzień nie mamy kontaktu. Wykorzystujmy okoliczności takie jak obiady świąteczne czy przypadkowe spotkania na ulicy i ostrzegajmy bliskich przed zagrożeniami. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności."

Niedziele handlowe 2018 - w te dni sklepy będą zamknięte