Niedziele handlowe 2018. Czy Lidl, Biedronka i Tesco będą otwarte 2 września?

Przed nami kolejna niedziela - tym razem będzie to niedziela handlowa. Oznacza to, że otwarte będą galerie handlowe oraz sklepy wielkopowierzchniowe, takie jak Lidl, Biedronka czy Auchan, w których wielu Polaków zaopatruje się w żywność czy chemię gospodarczą.

2 września to pierwsza niedziela handlowa w tym miesiącu. Kolejne trzy niedziele to niedziele niehandlowe, co oznacza, że najbliższa niedziela handlowa po zbliżającym się weekendzie wypadnie dopiero 30 września.

Niedziele handlowe 2018, 2019, 2020. Jakie zmiany w kolejnych latach?

Do końca bieżącego roku możemy liczyć na dwie niedziele handlowe w miesiącu. Jedynym wyjątkiem od rej reguły jest grudzień, w czasie którego będą aż cztery niedziele handlowe (decyzja ta jest związana ze zwiększonym zapotrzebowaniem na zakupy przed świętami Bożego Narodzenia). Ustawa o ograniczeniu handlu przewiduje jednak, że liczba niedziel handlowych w kolejnych latach będzie stopniowo maleć. Od stycznia 2019 roku będzie tylko jedna niedziela handlowa w miesiącu, z kolei w 2020 roku będziemy mogli robić zakupy wyłącznie w siedem niedziel handlowych w ciągu roku. Stopniowe ograniczanie handlu w niedziele ma doprowadzić do całkowitego zakazu sprzedaży w ostatni dzień tygodnia.

Niedziele handlowe. Kto może sprzedawać pomimo zakazu?

Podział na niedziele handlowe i niehandlowe nie dotyczy wszystkich. Bez względu na to, jaka niedziela wypada, otwarte mogą być m.in. apteki, piekarnie, kwiaciarnie, sklepy z dewocjonaliami, placówki pocztowe oraz stacje benzynowe. Oprócz tego, zakaz handlu w niedziele niehandlowe nie dotyczy punktów gastronomicznych, instytucji kultury oraz firm, które zajmują się obsługą podróżnych - dotyczy to m. in. sklepów znajdujących się w halach dworców, a więc m.in sklepów sieci Biedronka na Dworcu Centralnym w Warszawie oraz na dworcach w innych dużych miastach.\

Niedziele handlowe 2018 - w te dni sklepy będą zamknięte

Więcej o: