Rok szkolny 2018/2019. Egzaminy: matura, egzamin ósmoklasisty, gimnazjalny - najważniejsze informacje

Rok szkolny 2018/2019 rozpocznie się już za kilka dni, bo 3 września. W czasie jego trwania odbędzie się wiele istotnych egzaminów, w tym egzamin gimnazjalny, egzamin ósmoklasisty, a także egzamin dojrzałości, czyli matura. Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące poszczególnych egzaminów.

Każdy etap edukacji w polskiej szkole zakończony jest dużym egzaminem. W tym roku takich egzaminów będzie wyjątkowo dużo – wszystko za sprawą egzaminu ósmoklasisty, który w tym roku odbędzie się po raz pierwszy. Jak zaplanowano egzaminy w szkole podstawowej, w gimnazjach i w liceach? Jakie przedmioty trzeba zdać, kończąc kolejne etapy edukacji?

Rok szkolny 2018/2019. KALENDARZ >>>

Rok szkolny 2018/2019. Egzamin gimnazjalisty – terminy, zasady, przedmioty

Pierwszym ważnym egzaminem, który odbędzie się w roku szkolnym 2018/2019, będzie egzamin gimnazjalny. Egzamin ten składa się z trzech części, a każda z nich przeprowadzana jest w innym dniu.  Egzamin gimnazjalny jest obowiązkowy, jednak nie można go nie zdać, ponieważ minimalna liczba punktów potrzebna do zaliczenia tego egzaminu nie została określona. Oznacza to, że każdy uczeń, który do niego przystąpi, zaliczy swój szkolny obowiązek.

Oto przewidywany harmonogram egzaminu gimnazjalisty na rok 2019:

  • 10 kwietnia –część humanistyczna,
  • 11 kwietnia – część matematyczno-przyrodnicza,
  • 12 kwietnia –  egzamin gimnazjalisty z języka obcego.

 Rok szkolny 2018/2019. Egzamin ósmoklasisty – terminy, zasady, przedmioty

W drugiej kolejności, do egzaminu kończącego jeden z etapów edukacji, podejdą te dzieci, które w roku szkolnym 2018/2019 kończą ośmioletnią naukę w szkole podstawowej. Przypomnijmy, że 8-letnia szkoła podstawowa wróciła do polskiego systemu edukacji po ostatniej reformie oświaty z 2017 roku. Egzamin ósmoklasisty ma sprawdzić umiejętności i wiedzę ucznia z trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki oraz wybranego języka obcego.

W roku szkolnym 2018/2019 po raz pierwszy odbędzie się egzamin ósmoklasisty. Co to takiego? >>>

Egzamin ósmoklasisty potrwa trzy dni (od 15 do 17 kwietnia 2019 roku), a składające się na niego egzaminy będą przeprowadzane w następującej kolejności:

  • 15 kwietnia – egzamin ósmoklasisty z języka polskiego ( egzamin potrwa 120 minut),
  • 16 kwietnia – egzamin ósmoklasisty z matematyki (egzamin potrwa 110 minut),
  • 17 kwietnia – egzamin ósmoklasisty z wybranego języka obcego (egzamin potrwa 90 minut). 

Rok szkolny 2018/2019. Matura – terminy, zasady, przedmioty

Matura, nazywana także egzaminem dojrzałości, to najważniejszy z egzaminów szkolnych, ponieważ jej wynik ma znaczenie podczas rekrutacji na studia. Maturzyści podchodzący do egzaminu w 2019 roku zmierzą się z minimum czterema egzaminami pisemnymi i dwoma egzaminami ustnymi. Do egzaminów obowiązkowych na maturze 2019 należą: egzaminy ustne z języka polskiego i wybranego języka obcego oraz egzaminy pisemne z języka polskiego, matematyki, wybranego języka obcego oraz z wybranego przedmiotu dodatkowego. Kiedy odbędzie się egzamin maturalny 2019? Egzaminy obowiązkowe zostały zaplanowane w poniższy sposób:

  • 6 maja – język polski,
  • 7 maja – matematyka,
  • 8 maja – język angielski.

Egzaminy ustne będą odbywać się w terminach wyznaczonych przez nauczycieli danej szkoły pomiędzy 9 a 22 maja (język polski) i pomiędzy 6 a 25 maja (języki obce).

Rok szkolny 2018/2019. Kiedy zaczną się ferie, a kiedy wakacje? >>>

Więcej o: