Niedziele handlowe 2018. Czy 2 września galeria handlowe i sklepy będą otwarte?

Czy najbliższa niedziela to niedziela handlowa? Tak, 2 września otwarte będą zarówno galerie handlowe, jak i dyskonty i hipermarkety.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę weszła w życie w marcu 2018, po tym, jak podpisał ją prezydent Andrzej Duda. Mimo że podział na niedziele handlowe i niehandlowe trwa już od kilku miesięcy, wiele osób co tydzień zastanawia się, czy tym razem może zrobić zakupy, czy nie. Jakie są najważniejsze zasady dotyczące niedziel handlowych? Przypominamy.

Niedziele handlowe 2018 – najważniejsze zasady

Najbliższa niedziela, czyli 2 września, to niedziela handlowa. Dlaczego? Zgodnie z zasadami z ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, niedziele handlowe wypadają dwa razy w miesiącu i są to zawsze pierwsza oraz ostatnia niedziela w miesiącu. Jedynym wyjątkiem od tej reguły są miesiące, podczas których wypada jakieś ważne święto, ustawowo wolne od pracy, np. Boże Narodzenie lub Wielkanoc.

Niedziele handlowe 2018, 2019, 2020. Jakie zmiany czekają na nas w kolejnych latach?

Dwie niedziele handlowe w miesiącu to standard obowiązujący do końca 2018 roku, jednak liczba niedziel handlowych zmniejszy się już od stycznia 2019. W kolejnym roku wypadnie zaledwie jedna niedziela handlowa w miesiącu. W 2020 roku niedziel handlowych będzie jeszcze mniej, bo tylko siedem w ciągu całego roku. Stopniowe zmniejszanie liczby niedziel handlowych ma prowadzić do całkowitego ograniczenia handlu w niedziele.

Niedziele handlowe i niehandlowe. Jaka kara grozi tym, którzy będą sprzedawać w ostatni dzień tygodnia pomimo zakazu?

To, że jakiś sprzedawca łamie prawo i sprzedaje w niedziele niehandlowe, może zgłosić każdy obywatel. Aby to zrobić, należy wejść na stronę internetową okręgowego inspektoratu pracy  i zadzwonić pod wskazany numer, pod którym przyjmowane są zgłoszenia dotyczące handlu w niedziele. Jakie kary grożą sprzedawcom, którzy zostaną przyłapani? Zarówno za wykonywanie czynności związanych z handlem, jak i za ich powierzanie w niedziele niehandlowe grozi kara grzywny w wysokości od 1000 do 100 000 zł.

Niedziele handlowe 2018 - w te dni sklepy będą zamknięte

Więcej o:
Komentarze (22)
Niedziele handlowe 2018. Czy 2 września sklepy będą otwarte?
Zaloguj się
 • kann2

  Oceniono 8 razy 4

  Trzy dni nie pisaliście na ten temat. Jak mogliście być tak okrutni? Myślałam, że oszaleję z tęsknoty.

 • golec007

  Oceniono 6 razy 4

  nie zapomnijcie aby przypomnieć o artykule 25.09

 • uridium

  Oceniono 2 razy 2

  Odstawić PiSSolidarnościową szum-o-winę od żłobu, to i takie 'rozterki' znikną.

 • Oceniono 2 razy 2

  Przecież to jest proste przy okazji Informacja dla tych którzy okazjonalnie chodzą po zakupy, Aha miesiąc się zaczął najbliższa niedziela więc pójdę kupić Whiskas dla kota, miesiąc się kończy więc trzeba kupić piasek dla kota ot i co!! A od zakupy do lodówki dla mnie mam ludzi którzy mi to robią i reszta mnie nie interesuje

 • antropoid

  Oceniono 10 razy 2

  Na forum GW najlepiej widać, kiedy niedziele są niehandlowe i markety zamknięte - bo 5 razy więcej pisich i rydzykowych trolli się tu zlatuje spędzać "rodzinnie" dzień święty :)

 • Pilcrow Ingress

  Oceniono 5 razy 1

  Od dwóch dni czekałem na ten artykuł. Mam nadzieję, że jutro znów się pojawi!

 • dziadekjam

  Oceniono 7 razy 1

  Ufam, że niniejszy portal nie zaniecha o tym powiadomić powtórnie jeszcze jutro i w sobotę, a i w niedzielę powinno to być na czołówce. .

 • loneman

  Oceniono 3 razy 1

  No wlasnie zadaje to pytanie tez pissim znajomym z reala i smieje sie gdy tak samo wkurzaja jak tu forumowe judasze i ruskie pacholki 😃😅

 • Oceniono 1 raz 1

  "Jedynym wyjątkiem od tej reguły są miesiące, podczas których wypada jakieś ważne święto, ustawowo wolne od pracy, np. Boże Narodzenie lub Wielkanoc" To dlaczego w grudniu na 5 niedziel 4 są handlowe ? Cóż to za powód ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX