Niedziele handlowe 2018. Czy 2 września galeria handlowe i sklepy będą otwarte?

Czy najbliższa niedziela to niedziela handlowa? Tak, 2 września otwarte będą zarówno galerie handlowe, jak i dyskonty i hipermarkety.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę weszła w życie w marcu 2018, po tym, jak podpisał ją prezydent Andrzej Duda. Mimo że podział na niedziele handlowe i niehandlowe trwa już od kilku miesięcy, wiele osób co tydzień zastanawia się, czy tym razem może zrobić zakupy, czy nie. Jakie są najważniejsze zasady dotyczące niedziel handlowych? Przypominamy.

Niedziele handlowe 2018 – najważniejsze zasady

Najbliższa niedziela, czyli 2 września, to niedziela handlowa. Dlaczego? Zgodnie z zasadami z ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, niedziele handlowe wypadają dwa razy w miesiącu i są to zawsze pierwsza oraz ostatnia niedziela w miesiącu. Jedynym wyjątkiem od tej reguły są miesiące, podczas których wypada jakieś ważne święto, ustawowo wolne od pracy, np. Boże Narodzenie lub Wielkanoc.

Niedziele handlowe 2018, 2019, 2020. Jakie zmiany czekają na nas w kolejnych latach?

Dwie niedziele handlowe w miesiącu to standard obowiązujący do końca 2018 roku, jednak liczba niedziel handlowych zmniejszy się już od stycznia 2019. W kolejnym roku wypadnie zaledwie jedna niedziela handlowa w miesiącu. W 2020 roku niedziel handlowych będzie jeszcze mniej, bo tylko siedem w ciągu całego roku. Stopniowe zmniejszanie liczby niedziel handlowych ma prowadzić do całkowitego ograniczenia handlu w niedziele.

Niedziele handlowe i niehandlowe. Jaka kara grozi tym, którzy będą sprzedawać w ostatni dzień tygodnia pomimo zakazu?

To, że jakiś sprzedawca łamie prawo i sprzedaje w niedziele niehandlowe, może zgłosić każdy obywatel. Aby to zrobić, należy wejść na stronę internetową okręgowego inspektoratu pracy  i zadzwonić pod wskazany numer, pod którym przyjmowane są zgłoszenia dotyczące handlu w niedziele. Jakie kary grożą sprzedawcom, którzy zostaną przyłapani? Zarówno za wykonywanie czynności związanych z handlem, jak i za ich powierzanie w niedziele niehandlowe grozi kara grzywny w wysokości od 1000 do 100 000 zł.

Niedziele handlowe 2018 - w te dni sklepy będą zamknięte

Więcej o: