Śmierć dwojga Polaków w Grecji. Prokuratura wydała Europejski Nakaz Dochodzeniowy

Jak poinformowała Prokuratura Okręgowa w Krakowie, wydano Europejski Nakaz Dochodzeniowy w sprawie śmierci Polki i jej syna w wyniku pożarów w Grecji.

Prokurator rejonowy w Wadowicach 14 sierpnia wydał Europejski Nakaz Dochodzeniowy ws. śmierci Polaków w Grecji. Zwrócił się w nim do strony greckiej o wykonanie szeregu czynności procesowych, m.in. przesłuchania świadków.

Aby przyspieszyć procedury, prokuratura zwróciła się również do Eurojust - Europejskiej Jednostki Współpracy Sądowej, agencji, która kontroluje działania prokuratur krajowych w krajach członkowskich UE.

W prokuraturze toczy się śledztwo

Śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci 38-letniej Polki i jej 9-letniego syna prowadzone jest od 24 lipca 2018 roku. Wszczęte zostało dzień po tym, jak Polacy zginęli tragicznie podczas wakacji w Grecji. Jak ustalono, w okolicach miasteczka Mati wybuchł pożar, który rozprzestrzenił się w kierunku kurortów wypoczynkowych. Polka wraz z synem, uciekając przed ogniem, weszli na łódź ratunkową razem z innymi ludźmi i wypłynęli w morze. Po jakimś czasie wyłowiono ciała Polaków i potwierdzono ich tożsamość. 

Prokuratura w Wadowicach, która prowadzi śledztwo, przesłuchała w tej sprawie świadków. Śledczy wystąpili także do operatorów sieci komórkowych o bilingi, uzyskali listę rezydentów oraz innych turystów z Polski zakwaterowanych w tym samym hotelu, w którym mieszkali zmarli Polacy. Wystąpiono również z wnioskami o ich przesłuchanie. 

Pożary w Grecji - ponad 70 ofiar

Pożary w Grecji wybuchły 23 lipca na wzgórzach w okolicach Aten. Szybko rozprzestrzeniły się na okoliczne tereny. Najgorsza sytuacja była w miejscowości Mati, gdzie płonęło całe miasteczko.

W sumie zginęło wtedy ponad 70 osób.

Więcej o: