Niedziele handlowe - sierpień 2018. Czy sklepy będą dziś otwarte?

To już ostatnia niedziela w tym miesiącu, a więc także niedziela handlowa. 26 sierpnia otwarte będą zarówno galerie handlowe, jak i sklepy wielkopowierzchniowe, w których wielu z nas robi podstawowe zakupy.

Niedziele handlowe 2018. 26 sierpnia sklepy będą otwarte

26 sierpnia to jedna z dwóch niedziel handlowych przypadających na miesiąc sierpień. Dlaczego właśnie ta niedziela jest niedzielą handlową? Zgodnie z tegorocznymi zasadami niedziele handlowe wypadają zawsze w pierwszą i ostatnią niedziele miesiąca, chyba że ze względu na ważne święta (takie jak Boże Narodzenie i Wielkanoc)  niedziele handlowe zostaną przesunięte, a ich liczba zwiększona. Należy jednak pamiętać, że zasady mówiące o tym, jak dużo niedziel handlowych wypada w danym miesiącu, zmienią się już w kolejnym roku. Od stycznia 2019 roku niedziele handlowe wypadną jeden raz w miesiącu, z kolei w roku 2020 i w kolejnych zaledwie siedem razy w ciągu całego roku.

Niedziele handlowe i niehandlowe. Jakie kary grożą tym, którzy będą handlować pomimo zakazu?

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele mówi, że ci sprzedawcy, którzy otwierają swoje sklepy pomimo zakazu lub powierzają swoim pracownikom czynności związane z handlem w czasie niedziel niehandlowych, mogą zostać ukarani grzywną w wysokości od 1000 do 100 000 złotych. Taka sama kara grozi tym, którzy będą handlować po godzinie 14:00 w dniu 24 grudnia lub w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy. Czym są wspomniane „czynności związane z handlem”? Jak wyjaśnia Państwowa Inspekcja Pracy, pod tym terminem rozumie się zarówno sprzedaż i obsługę klienta, jak i przygotowywanie sklepu do otwarcia, przygotowywanie ekspozycji, składanie zamówień czy rozliczanie utargu.

Niedziele handlowe 2018 - w te dni sklepy będą zamknięte

Więcej o: