Niedziele handlowe 2018. Czy jutro wszystkie sklepy będą otwarte?

Czy 26 sierpnia to niedziela handlowa? Z kalendarza niedziel handlowych wynika, że tak. Otwarte będą wszystkie najpopularniejsze sklepy (np. Biedronka, Lidl, Tesco), a także galerie handlowe, w której wielu Polaków lubi spędzać swój wolny czas.

Niedziele handlowe. 26 sierpnia sklepu będą otwarte

26 sierpnia to już ostatnia niedziela w tym miesiącu, co oznacza, że będzie to niedziela handlowa. W dni takie jak ten otwarte będą dyskonty i hipermarkety, sklepy budowlane, galerie handlowe, sklepy odzieżowe i wszystkie sklepiki osiedlowe, których właściciele chcą skorzystać z możliwości handlowania w niedzielę. Kolejna niedziela handlowa już za tydzień, czyli 2 września. Dlaczego? Zasada dotycząca terminów niedziel handlowych jest prosta - są to zawsze pierwsza i ostatnia niedziela danego miesiąca, chyba że ze względu na ważne święta (Wielkanoc, Boże Narodzenie) postanowiono inaczej. Dobrym przykładem takiej sytuacji jest grudzień 2018 - w ostatnim miesiącu tego roku będą aż cztery niedziele handlowe.

Niedziele handlowe i niehandlowe. Jakie zmiany czekają nas w następnych latach?

Zasada dotycząca wyznaczania terminów niedziel handlowych zmieni się już na początku przyszłego roku. Do końca 2018 roku będą dwie niedziele handlowe, jednak już od stycznia 2019 sklepy będą otwarte zaledwie w jedną niedziele. Jeszcze mniej niedziel handlowych będzie rok później. Od stycznia 2020 roku będziemy musieli się przyzwyczaić, że niedziele handlowe wypadają siedem razy w ciągu roku i że będą to ostatnie niedziele stycznia, czerwca, sierpnia i września, jedna niedziela przed Wielkanocą oraz dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem. Jeżeli przepisy się nie zmienią, taki porządek będzie obowiązywał także w kolejnych latach. Warto jednak pamiętać, że tuż po wakacjach posłowie PiS planują prace nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu. Poprawki wprowadzone do tej ustawy mają m.in. zmienić wykaz sklepów i przedsiębiorstw, których podział na niedziele handlowe i niehandlowe nie obowiązuje.

Niedziele handlowe 2018 - w te dni sklepy będą zamknięte

Więcej o: