WOPR ostrzega plażowiczów nad Bałtykiem: Nie kąpcie się w tych miejscach, to grozi utonięciem

Ratownicy słupskiego WOPR stworzyli filmik, na którym pokazali zagrożenia wynikające z kąpania się przy konstrukcjach i urządzeniach hydrotechnicznych.

W tym filmiku ratownicy WOPR prezentują potencjalne zagrożenia wynikające z kąpieli w pobliżu drewnianych falochronów (tzw. ostróg) w Ustce.

Zdradliwa głębokość

Niebezpieczeństwo z kąpieli przy ostrogach wynika przede wszystkim z różnicy w poziomach głębokości. Na filmiku widzimy ratownika, który będąc dwa metry od falochronów, jest zanurzony w wodzie zaledwie do kolan. Wystarczy jednak, że zrobi kilka kroków i przestaje dotykać dna. Kolejnym zagrożeniem mogą być duże fale, a także prądy morskie o ogromnej sile. W pobliżu falochronów występują dwa rodzaje prądów morskich – te, które wciągają kąpiącego się do dołu i prądy wyciągające w morze. Do tego na ostrogach znajdują się ostre muszelki, które mogą skaleczyć skórę i spowodować w ten sposób zakażenie.

Ratownicy apelują do plażowiczów

Przy samych falochronach jest bardzo głęboko. To ogromne niebezpieczeństwo dla małych dzieci. Ratownicy apelują do rodziców i przypominają im, że opiekowanie się dziećmi na kąpielisku jest ich obowiązkiem. W ostatnich latach z powodu kąpieli w pobliżu ostróg życie straciła dwójka małych dzieci w Łebie i w Ustce. Ratownicy zalecają, abyśmy do kąpieli wybierali miejsca położone jak najdalej od falochronów.

Więcej o: