Rok szkolny 2018/2019. Kiedy wypadają dni wolne od nauki? Przerwa świąteczna, ferie, majówka

Rok szkolny 2018/2019 rozpocznie się już 3 września, w poniedziałek za mniej niż dwa tygodnie. Choć wakacje jeszcze się nie skończyły, wiele dzieci zastanawia się, kiedy wypadnie najbliższa przerwa od nauki. Jak długo potrwa przerwa świąteczna? Kiedy wypada Boże Ciało? Podpowiadamy dzieciom i rodzicom, którzy chcą zaplanować urlop już teraz.

Rok szkolny 2018/2019 – 1 listopada i zimowa przerwa świąteczna

Pierwszy dzień wolny od nauki w zbliżającym się roku szkolnym wypadnie dopiero dwa miesiące po rozpoczęciu zajęć lekcyjnych. Na pewno wolny będzie 1 listopada (czwartek), czyli Święto Wszystkich Świętych, a prawdopodobnie także dzień Zaduszny, który wypada w piątek. Na dłuższe wolne trzeba będzie poczekać aż do grudnia. Zimowa przerwa świąteczna rozpocznie się 23 grudnia, a skończy 31 grudnia. Wolny będzie także Nowy Rok, który w 2019 roku wypada we wtorek. Oznacza to, że młodzież i dzieci będą cieszyć się 11 dniami wolnymi, wliczając w to weekendy.

Rok szkolny 2018/2019. Kiedy zaczną się ferie w poszczególnych województwach?

Kolejna przerwa od nauki to ferie zimowe, wyznaczające koniec pierwszego semestru. Odbędą się one w czterech różnych terminach, w zależności od tego, w jakim województwie uczy się dziecko. Terminy ferii dla poszczególnych województw zostały zaplanowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w poniższy sposób:

  • 14-27 stycznia – województwa kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie oraz wielkopolskie,
  • 21 stycznia - 3 lutego – województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie,
  • 28 stycznia - 10 lutego – województwa dolnośląskie, mazowieckie, opolskie i zachodniopomorskie,
  • 11-24 lutego – województwa lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, a także śląskie.

Rok szkolny 2018/2019. Kalendarz dni wolnych i świątRok szkolny 2018/2019. Kalendarz dni wolnych i świąt Ryc. Marta Kondrusik / Gazeta.pl

Rok szkolny 2018/2019. Przerwa wielkanocna i majówka

Na kolejną dłuższą labę po feriach uczniowie poczekają aż do kwietnia. Wiosenna przerwa świąteczna, związana z Wielkanocą, będzie trwała od 18 do 23 kwietnia (od Wielkiego Czwartku do wtorku po Poniedziałku Wielkanocnym włącznie). Druga wiosenna przerwa odbędzie niewiele ponad tydzień później – rozpocznie się w środę 1 maja i potrwa do piątku 3 maja. Kolejny dzień wolny od nauki to 20 czerwca (Boże Ciało). Dzień później, bo 21 czerwca, odbędzie się oficjalne zakończenie roku szkolnego i rozpoczną się wakacje 2019.

Więcej o: