Niedziele handlowe 2018. Czy 26 sierpnia to niedziela wolna od handlu?

Czy 26 sierpnia to niedziela handlowa? Czy galerie handlowe i sklepy takie jak Lidl, Biedronka, Tesco i Kaufland będą otwarte? Przepisy mówią, że tak.

Niedziele handlowe – sierpień 2018. W tym tygodniu możemy robić zakupy bez ograniczeń

Mimo że ustawa o niedzielach handlowych weszła w życie w marcu tego roku, wiele osób wciąż nie pamięta, kiedy wypada niedziela handlowa, a kiedy nie. Tym, którzy szukają takiej informacji, przypominamy, że 26 sierpnia to niedziela handlowa, ponieważ jest to ostatnia niedziela w miesiącu. Kolejna niedziela handlowa wypadnie w kolejnym tygodniu, czyli 2 września. Dlaczego? Dzieje się tak, ponieważ zgodnie z zasadami zapisanymi w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele wszystkie sklepy mogą handlować w dwie niedziele miesiąca – w pierwszą oraz ostatnią. Jedynymi wyjątkami są miesiące, w których wypadają ważne święta (Boże Narodzenie, Wielkanoc) – wtedy ilość niedziel handlowych może zostać zwiększona.

Niedziele handlowe 2018. Które sklepy są otwarte, gdy handel jest ograniczony?

W każdą niedziele, bez względu na podział na niedziele handlowe i niehandlowe, mogą być otwarte aż 32 różne typy sklepów. To właśnie w nich możemy kupić najpotrzebniejsze artykuły, gdy czegoś zabraknie nam w niedziele niehandlową. Jakie to sklepy? Przede wszystkim apteki, stacje benzynowe, placówki pocztowe oraz nieduże sklepy, w których w niedziele pracuje sam właściciel lub jego bliski krewny. W niedziele, w które handel jest ograniczony, możemy także odwiedzić jakiś punkt gastronomiczny (restauracje, lodziarnie, kawiarnie, cukiernie), instytucję kultury (kino, teatr, galerię) lub placówkę, która zajmuje się obsługą podróżnych (hotel, sklep z pamiątkami, wypożyczalnię sprzętu sportowego). Co ciekawe, w niedziele handlowe otwarte mogą być także sklepy znajdujące się w halach dworców, a więc także sklepy wielobranżowe, takie jak Biedronka.

Niedziele handlowe 2018 - w te dni sklepy będą zamknięte

Więcej o: