Guardia di Finanza pokazała nowe nagranie z Genui. Widać na nim moment zawalenia się mostu

Włoskie służby opublikowały film z chwili zawalenia się mostu w Genui. Na nagraniu z monitoringu widzimy, jak ogromne betonowe bloki spadają prosto na jadące auta.

Na miejscu katastrofy mostu w Genui cały czas pracują ekipy odpowiedzialne za usunięcie rumowiska. Służby obawiają się, że zwalić mogą się kolejne części mostu. Tymczasem Guardia di Finanza, czyli włoska straż skarbowa, opublikowała nowe nagranie z monitoringu.

Na początku filmu widzimy przejeżdżające samochody pod mostem samochody, ok. 40 sekundy na auta spadają ogromne betonowe bloki. Pył z gruzu jest tak obfity, że całkowicie zakrywa obraz z kamery. Na kolejnym ujęciu - z innej perspektywy - widać człowieka, przebiegającego przez ulicę. Dosłownie kilka sekund po tym miejsce, przez które przebiegał, zostało przysypane masą gruzu.

Katastrofa mostu w Genui. Nie żyją 43 osoby

Do katastrofy mostu w Genui doszło w ubiegłym tygodniu. We wtorek przed południem zawalił się ok. stumetrowy odcinek mostu, przez który przebiegała autostrada. Gruz poleciał m.in. na budynki mieszkalne. W katastrofie zginęły 43 osoby. 

Ustalanie przyczyn zawalenia się mostu cały czas trwa. Inżynier Roberto Ferrazza, który przewodzi komisji badającej katastrofę stwierdził, że jeszcze za wcześnie na formułowanie wniosków, ale przyznał też, że najbardziej prawdopodobną przyczyną było pęknięcie skorodowanej liny nośnej.

Więcej o:
Komentarze (55)
Katastrofa mostu w Genui. Guardia di Finanza pokazuje nowe nagranie
Zaloguj się
 • tyczkagrochowa

  Oceniono 33 razy 13

  Na każdym ujęciu widać samochód-zamiatarkę. Antoni zapytałby: "przypadek?!"

 • winku

  Oceniono 29 razy 11

  Przerażające... Jedziesz na most, nie spodziewając się niczego i nagle... nagle cię nie ma.

 • jarzebina78

  Oceniono 9 razy 9

  Ten wiadukt zawiera elementy wykonane z betonu sprężonego. Strunobeton i kablobeton maja to do siebie ze czesto po nich nie widac zblizajacej sie awarii. W tych rodzajach zelbetu zbrojenia sa wykonywane z stali o wiekszej wytrzymalosci ale o malych przekrojach, w wiazkach, to zbrojenie w strunobetonie jest naprezane przed betonowaniem, po zwiazaniu betonu jest luzowane, w samym elemencie zostaje naprezone. W kablobetonie ten rodzaj zbrojenia wprowadza sie do kanalow w gotowym elemencie, po czym sie je napreza i kotwi. Kanal wypelnia sie iniektem - betonem o plynnej konsytencji, ktory ma chronic przed korozja to zbrojenie. Problemem jest korozja - poprzez karbonizacje beton traci antykorozyjne wlasciwisci wzgledem stali (jest to korozja betonu) i jak zacznie sie korozja stali to w zwyklym zelbecie bedzie to bardziej widoczne zanim konstrukcja ulegnie awarii, a w betonie sprezonym a strunobeton jak i kablobeton to betony sprezone czesto awaria nastepuje nagle - wzery w naprezonych ciegnach dzialaja jak karby i w pewnym momencie nastepuje zerwanie  ciegien. Jesli zerwie sie ich wystarczajaca liczba to pozostale nie sa w stanie wytrzymac naprezen, ktore musialy przejac od zerwanych ciegien i tez ulegaja zerwaniu. Twa to bardzo krotko. Ponadto elementy strunobetonowe i kablobetonowe z racji malych przekrojow zbrojenia sprezonego sa mniej odporne na przeplywy pradow piorunowych, ktore to moga przepalic zbrojenia szczegolnie w miejscach ich korozji i w ten sposob zapocztkowac awarie konstrukcji. Tego typu konstrukcje sa o wiele trudniejsze do badania ich stanu technicznego, poniewaz czesto z zewnatrz nic nie widac a w srodku jest juz stan przedawaryjny. Tego typu konstrukcje powinny miec okreslona redundancje tak aby w razie uszkodzenia jednego elementu nie nastapila awaria calej konstrukcji.

 • goopee

  Oceniono 8 razy 6

  Kot nabroił...

 • tempus

  Oceniono 12 razy 2

  Puszczanie takich filmów to szukanie taniej sensacji. Taki filmik nic nie wnosi do mojej wiedzy o katastrofie.

 • mmichal

  Oceniono 10 razy 2

  widzimy, jak ogromne betonowe bloki spadają prosto na jadące auta.
  widzimy? może macie zwidy? normalni jesteście, trzeźwi, kiedy te gówna piszecie?

 • 3-kuleczka

  Oceniono 7 razy 1

  koniecznie, hieny cmentarne pokażcie zbliżenie z jakiegoś samochodu spadajacego w przepaść, taka przerażona twarz dziecka dałaby wam dużo kliknięć i dwa złote do premii

 • dod201701

  Oceniono 3 razy 1

  Na drugim filmie (czas 1:25) widac wyraźnie błysk pioruna, który trafił most. Teraz fachowcy muszą ustalic, czy była to siła wyższa, czy brak odpowiednich zabezpieczeń. Czy one były i znikły po remoncie w 2016 ? Jak by nie patrzec, most to ważna rzecz i jak inżynier tłumaczy biurokracie, że coś musi by zrobione, to po prostu musi. I nie patrzec na koszty robót.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX