Niecodzienna interwencja straży w Lubuskiem. "Zaprószenie ognia przez wiewiórki?"

Strażacy z OSP w Cybince dostali w sobotę nietypowe zgłoszenie. W lesie płonęło jedno drzewo, sosna, w dodatku ogień pojawił się w środku pnia. Strażacy zastanawiają się, jaka była przyczyna tego pożaru. "Matka natura zaskakuje nas po raz kolejny!" - piszą.

Strażacy z OSP w Cybince (woj. lubuskie) opisali swoją sobotnią interwencję na terenie Leśnictwa Nowy Świat na Facebooku. Sami stwierdzili, że było to nietypowe zgłoszenie, ponieważ zostali wysłani do ugaszenia tylko jednego drzewa.

Na miejscu naszym oczom ukazał się niepowtarzalny widok – płonął w środku pień dorodnej sosny, a płomienie wydostające się na zewnątrz wspinały się ku górze

- opisują strażacy. Jak opowiadają, mieli spore problemy z ugaszeniem ognia, ponieważ pożar "schował się skutecznie wewnątrz drzewa". Trzeba było ściąć sosnę i dopiero po rozcięciu pnia udało się ugasić pożar.

Strażacy sami zastanawiają się, jak doszło do tego pożaru, pisząc:

Uderzenie pioruna? Zaprószenie ognia przez wiewiórki? Czy może coś całkiem innego? Matka natura zaskakuje nas po raz kolejny!
Więcej o:
Komentarze (34)
Lubuskie. Nietypowa interwencja straży. "Pożar przez wiewiórki?"
Zaloguj się
 • proteusz33

  Oceniono 26 razy 12

  Wiewiórcza młodzież pali skręty i zaprószyli

 • lubat

  Oceniono 11 razy 9

  Pewnie jakiś wiewiór popalał sobie w tajemnicy przed swoją jędzowatą wiewiórą, ta wróciła do dziupli niespodziewanie i wiewiór nie zdążył zgasić peta;)

 • dar61

  Oceniono 8 razy 6

  Przypomnijmy - OSP z gaszenia pożarów mają DOCHÓD.

  Po drugie, wrośnięte/ wrastające w drewno kikuty martwiejących gałęzi są na sosnach Pinus silvestris odcinane od reszty tkanek intruzjami żywicznymi, są konserwowane. Dla koneserów takie strefy drewna, czasem nawet na powierzchni zewnętrznej występujące, są poszukiwanym rarytasem, bo najmniejsza ich drzazga jest świetną podpałką. Zwana jst OSMOŁEM.
  A jeśli taki sęczek i osmół nie do końca się jeszcze zabliźnił, odparowywał swą terpentynę, zagęszczał się - to i europejskiej sosenki mógł w UPAŁY powstać - cóż - Krzak Gorejący.
  Oby jakiś religiancki wykwit z tego gaszenia nie pozostał. Jakieś relikwie.
  Już lepsze są te Legendy Wiewiórkowe

 • jerzysm42

  Oceniono 10 razy 6

  Następca szyszki zacznie wycinać sosny i strzelać do wiewiórek.

 • miecztemidy

  Oceniono 11 razy 5

  w ..uja cięcie też zajęcie. Drzewo zmurszałe, u podstawy podpalone. i ogień spróchniałym wnętrzem jak kominem w górnej części znalazł ujście. Szukać sprawcy podpalenia,a nie zwalać na wiewiórki.

 • ochujek

  Oceniono 4 razy 4

  Szczury i wiewiórki to gryzonie. To tłumaczy pożary wysypisk.

 • bobislaw.borboje

  Oceniono 5 razy 3

  To tłumaczy strzały słyszane w zamachu smoleńskim.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX