PETA nawołuje do bojkotu filmu "Alpha". I przekonuje: "Dla krótkiej sceny zabito pięć bizonów"

Obrońcy praw zwierząt wzywają widzów do bojkotu filmu "Alpha", który właśnie wchodzi do światowych kin. Organizacja zarzuca, że na potrzeby filmu zabito pięć bizonów. Jednak wg źródeł zbliżonych do producenta winny jest hodowca.

Według wytycznych organizacji monitorującej prawa zwierząt na planach filmowych niedopuszczalne jest zabijanie tylko na potrzeby produkcji filmowej. Do złamania tej zasady miało dojść podczas powstawania filmu "Alpha" - zarzucają obrońcy praw zwierząt. W związku z tym międzynarodowa organizacja PETA wzywa do bojkotu filmu, który właśnie wchodzi do kin - opisuje "Hollywood Reporter".

PETA w oświadczeniu twierdzi, że pięć bizonów zostało zabitych, by "ich ciała  zostały użyte jako rekwizyt w krótkiej scenie" filmu. "Wzywamy, by pokazać Hollywood, że okrucieństwo wobec zwierząt nie będzie tolerowane" - pisze organizacja. 

Skandal wokół produkcji filmu wybuchł już w 2016 roku, a sprawę także opisywał wtedy "Hollywood Reporter".  

Studio filmowe nie wydało oświadczenia. Jednak ze źródeł zbliżonych do produkcji filmu Gazeta.pl dowiedziała się, że studio działało we współpracy z organizacją America Humane (AHA), która monitoruje prawa zwierząt na planach filmowych. Winny ma być hodowca bydła, który zachował się wbrew umowie - o czym nie wiedziało ani studio, ani AHA. Po wybuchu afery studio zarządziło wewnętrzne śledztwo. Także AHA badała sprawę. 

Źródła utrzymują, że bizony nie zostały zabite "wyłącznie na potrzeby produkcji filmowej", lecz już wcześniej miały trafić na rzeź w celu produkcji mięsa. W 2016 roku "Hollywood Reporter" przytaczał oświadczenie producenta, wg którego na potrzeby filmu kupiono ciała już wcześniej zabitych zwierząt "od szanowanego producenta mięsa".

Bez certyfikatu "w tym filmie nie skrzywdzono zwierząt"

W przesłanym Gazeta.pl stanowisku organizacja America Humane poinformowała, że już po dochodzeniu dwa lata temu zdecydowała się nie przyznawać produkcji certyfikatu ''Żadne zwierzę nie ucierpiało podczas kręcenia filmu''.

 AHA informuje, że decyzję podjęto po szczegółowym śledztwie, które wykazało, że hodowca naruszył zasadę, która absolutnie zabrania ranić lub zabijać zwierząt na potrzeby produkcji filmowej. Niezależny śledczy ustalił, że studio produkcyjne dołożył wszelkich starań, by postępować zgodnie z wytycznymi. Jednak hodowca na własną rękę zdecydował o zabiciu bizonów na potrzeby filmu.  

 

Jedną z drugoplanowych ról w filmie gra polski aktor Marcin Kowalczyk. Akcja "Alpha" toczy się w Europie w czasie epoki lodowcowej 20 tys. lat temu. Film opowiada historię młodego myśliwego, porzuconego przez resztę swojego plemienia, który razem z wilkiem stara się przetrwać w dziczy.  

Bałtyk, czerwona flaga, do wody wchodzi mężczyzna z dzieckiem

Więcej o:
Komentarze (98)
PETA nawołuje do bojkotu filmu "Alpha". I przekonuje: "Dla krótkiej sceny zabito pięć bizonów"
Zaloguj się
 • lubat

  Oceniono 45 razy 17

  Te bizony to były zwierzęta hodowlane, tak jak krowy czy świnie.
  Robi się wielkie aj-waj z powodu zabicia 5 jednych zwierząt hodowlanych, gdy te inne zabija się tysiącami przy najmniejszym podejrzeniu jakiejkolwiek choroby.
  Jakaś wybiórcza wrażliwość.

 • tata_japoxa

  Oceniono 57 razy 11

  A pamiętacie jak 'miszcz' Wajda zrzucił żywego konia ze skały w Popiołach?

 • premier_scretyna

  Oceniono 26 razy 8

  No proszę, a tacy sami postępowcy twierdzą, że jeśli uratowany miglanc po zadomowieniu i nażarciu się w Europie zabije dziesięciu Europejczyków, to i tak trzeba i warto go ratować.
  Życie dziesięciu Europejczyków mniej warte niż życie jednego miglanca?
  Ci sami postępowcy twierdzą, że ludzie są równi i życie każdego człowieka jest tyle samo warte.
  I nie widzą sprzeczności w przytoczonych twierdzeniach.

 • alfred_hugecock

  Oceniono 12 razy 6

  PETA i tak by je uśpiła.

 • Grzegorz Iwanowski

  Oceniono 14 razy 6

  Ej, Peciaki, a jak wam poszło z Warhammerem i futrami na plastikowych figurkach, pochwalcie się :D Żałosna grupa skupiona na zarabianiu na ekologii.

 • rozaliaroyale

  Oceniono 34 razy 6

  no, kompletnie nie rozumiem tego bojkotu - bizony zostały wypatroszone a mięso ich jak przypuszczam zjedzono , więc w czym problem ?

 • pancerkampfwagen

  Oceniono 12 razy 4

  Nie slyszalem o tym filmie, ale wlasnie dlatego pojde go zobaczyc. Na zlosc oszolomom z PETA.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX