Wysoka urzędniczka skarży ministerstwo zdrowia. "Fakt": napisała list do ministra, straciła pracę

"Fakt" opisuje historię urzędniczki w Departamencie Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia, która, jak twierdzi dziennik, odkryła, że defraudowane są państwowe pieniądze. Zawiadomiła przełożonych, napisała do ministra zdrowia. Kobieta została zwolniona.

Edyta M. jako naczelnik w Departamencie Polityki Lekowej i Farmacji informowała przełożonych o przypadkach łamania prawa przy wydawaniu decyzji refundacyjnych, co miało nie podobać się ówczesnej dyr. departamentu i odpowiedzialnemu za refundację leków wiceministrowi Marcinowi Czechowi - donosi "Fakt".  

Urzędniczka wydała negatywną opinię ws. refundacji i ustalenie ceny urzędowej m.in. dla leków Gilenya oraz Pradaxa - obie decyzje wydano jej zdaniem z naruszeniem art. 13 ust. 2, 3 i 4 ustawy o refundacji leków.

"Finalnie koszt Narodowego Funduszu Zdrowia oraz koszt ponoszony w ramach programu leki 75+, jest wyższy niż wynikający z art. 13 ust. 2 ustawy refundacyjnej"  - napisała Edyta M. w liście do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Wtedy, jak twierdzi kobieta, zaczęły się szykany w pracy. 

Po tym wszystkim minister zdrowia spotkał się z urzędniczką, obiecał rozmowę, ale później miał unikać kontaktu. W efekcie kobieta po 9 latach straciła pracę w resorcie, ale nie składa broni. Na początku lipca urzędniczka odwołała się do sądu pracy.  

Ministerstwo Zdrowia odpowiada

Zwróciliśmy się do resortu zdrowia z prośbą o komentarz do publikacji "Faktu".

"W trosce o ochronę prywatności pracownika, pracodawca nie może ujawnić informacji dotyczących okoliczności wypowiedzenia, które Pani Edyta M. otrzymała 3 lipca 2018 r." - informuje Wioletta Olszewska z biura prasy i promocji Ministerstwa Zdrowia.

Resort poinformował, że ówczesna dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji została w lipcu odwołana w związku ze złożonym wypowiedzeniem.

Edyta M. i dyrektor departamentu miały wzajemnie oskarżać się o mobbing. Komisja antymobbingowa takich przypadków jednak nie stwierdziła.

Co do wątku samej refundacji, resort podkreśla, że sprawa ta jest "w zainteresowaniu ministra zdrowia i jest na bieżąco monitorowana przez odpowiednie organy i departamenty, dbające o transparentność procesu ustalania list refundacyjnych".

"Jednocześnie minister zdrowia zwrócił się do właściwych organów o zweryfikowanie informacji dotyczących rzekomych nieprawidłowości i przebadanie decyzji refundacyjnych" - czytamy w piśmie Ministerstwa Zdrowia.

Prezydent Andrzej Duda zawetował zmiany w ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego

Więcej o:
Komentarze (91)
"Fakt": Ujawniła łamanie prawa w ministerstwie zdrowia. Straciła pracę
Zaloguj się
 • hamsterx

  Oceniono 65 razy 37

  nie wierzyła w skuteczność zawierzenia służby zdrowia
  przez obecnego ministra matce boskiej ???

 • Dana Nowak

  Oceniono 56 razy 30

  Pani urzędniczka wsadziła paluchy w tryby PiS-u, ponieważ przeszkadzała w "dojnej zmianie". Niektórzy działacze Platformy byli umoczeni w machlojki. Obecnie jednak okradanie społeczeństwa stało się normą i to na większą skalę. Ludzie PiS czują się bezkarni, ponieważ sądy i prokuratura są we władaniu magistra Zero.

 • wagadudu

  Oceniono 45 razy 27

  No, już PiS prawie 10 lat temu pokazał, jakie potrafi robić machloje z firmami farmaceutycznymi, prawda panie Piecha? Firmę Servier i swojego synka pan pamięta?

 • punter

  Oceniono 45 razy 23

  I słusznie. Zwolniono ją za głupotę, bo trzeba być głupcem, żeby do PiSiora pisać, że jego koledzy kradną pieniądze i liczyć, że się tym przejmie.

  Równie dobrze mogła napisać do Morawieckiego, że robienie dawnego kierowcy swojego ojczulka doradcą, a żony tego kierowcy członkiem rady nadzorczej Orlen jest kumoterstwem.

 • niko8472

  Oceniono 43 razy 17

  Pani nie zrozumiala o co siem rozchodzi co swiadczy o jej niekompetencji. W dodatku zamiast pracowac zgodnie z linia sily przewodniej narodu wykazala sie niezdrowym akcjonizmem podwazajac zaszczytne cele kolektywu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX