Pogoda długoterminowa. Zapowiada się długie lato. Wg prognoz ciepło będzie aż do listopada

Z modeli pogodowych wynika, że jesienią utrzyma się w Polsce lato. Pogoda długoterminowa pokazuje, że aż do listopada może być w naszym regionie ciepło i sucho. To może być zła wiadomość dla rolników.

Jeśli macie wrażenie, że lato trwa od co najmniej kwietnia (który był rekordowo ciepły), to przygotujcie się na więcej. Wysokie temperatury utrzymają się nie tylko do końca kalendarzowego lata, ale też przez dużą część jesieni - wynika z modelu pogody, opisywanego przez serwis accuweather.com.

Pogoda długoterminowa

Lato było wyjątkowo ciepłe nie tylko w powszechnym odczuciu. Potwierdzają to też spływające powoli dane. Wyjątkowo ciepła jest woda w Bałtyku, w Anglii okres maj - lipiec był najgorętszy w historii pomiarów. Temperatury powyżej średniej utrzymają się w dużej cześć Europy także w drugiej połowie roku.

Cieplej niż zazwyczaj będzie na zachodzie kontynentu i na Wyspach Brytyjskich, zaś w Skandynawii z powodu takiej pogody utrzyma się ryzyko upałów. Temperatury dużo wyższe od średnich utrzymają się jeszcze dłużej w Europie środkowej i wschodniej, w tym w Polsce. - Zwykle obserwujemy ochłodzenie w okolicach października. Teraz będzie się zdawało, jakby lato nie chciało w tym roku odpuścić - mówił meteorolog AccuWeather Alan Reppert. 

Cieplej niż zazwyczaj może być aż do listopada. Pogoda może być przyjemna, jednak utrzymujące się ciepło i brak deszczu zaszkodzą rolnikom, a w konsekwencja mogą przełożyć się na ceny żywności. Najbardziej zagrożone suszą mają być: Mołdawia, Rumunia, Białoruś oraz część Ukrainy. 

Długoterminowe prognozy pogody oparte są na modelach i nie są tym samym, co prognozy na dzień czy dwa. Przewidują one trendy, a nie dokładną pogodę. Zatem jesień "cieplejsza niż średnio" nie oznacza, że przez pewien czas w październiku czy listopadzie nie będzie chłodno czy deszczowo, a jedynie że w skali całego miesiąca będzie cieplej. 

Więcej o: