Wybory samorządowe 2018. Do kiedy trzeba zgłosić kandydaturę? Kiedy zaczyna się cisza wyborcza?

Znamy już datę wyborów samorządowych 2018. Premier Mateusz Morawiecki zdecydował, że do urn pójdziemy 21 października 2018 roku. Oznacza to, że znane są także inne daty, istotne dla organizacji wyborów samorządowych. Do kiedy będą mogli zgłosić się kandydaci w wyborach? Kiedy muszą się zgłosić osoby, które chcą pracować w okręgowej komisji wyborczej? Oto kalendarium wyborów samorządowych 2018.

Wybory samorządowe 2018. Komitety zgłoszą chęć wystawienia kandydatów do rad do 27 sierpnia

Pierwszą ważną datą z punktu widzenia osób startujących w wyborach samorządowych 2018 jest 27 sierpnia. Do tego dnia komitety wyborcze muszą zgłosić komisarzom wyborczym, że planują wystawić kandydatów na radnych. To bardzo ważne, ponieważ tylko te komitety wyborcze, które to zgłoszą, będą mogły w późniejszym terminie zbierać podpisy pod listami radnych, a następnie zarejestrować wspomniane listy.

17 i 26 września – koniec przyjmowania zgłoszeń kandydatów w wyborach samorządowych

Kolejna ważna data w kalendarium wyborczym 2018 to 17 września. Do tego dnia, do godziny 24:00 będzie można zarejestrować kandydatów na radnych. Dla kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów ważna jest z kolei data 26 września. Tego dnia o północy skończy się możliwość rejestrowania kandydatów na te stanowiska.
26 września to dzień w którym Państwowa Komisja Wyborcza w drodze losowania przydzieli numery listom z nazwiskami kandydatów do sejmików wojewódzkich. Kolejnym krokiem będzie przydzielenie takich numerów na poziomie powiatów, a zajmą się tym komisarze wyborczy.

Wybory samorządowe 2018 - kalendarium. Do kiedy trwa rejestracja kandydatów?Wybory samorządowe 2018 - kalendarium. Do kiedy trwa rejestracja kandydatów? Fot. Jakub Ociepa / Agencja Wyborcza.pl

Wybory samorządowe 2018. Do kiedy należy się zgłosić, jeżeli chce się pracować w okręgowej komisji wyborczej?

Te osoby, które chcą pracować w okręgowej komisji wyborczej, powinny zapisać w kalendarzu datę 21 września. Tego dnia minie termin zgłaszania kandydatów na członków komisji. Należy jednak pamiętać, że aby zgłosić się do takiej pracy, należy wcześniej nawiązać kontakt z którymś z komitetów wyborczych, bo to właśnie one zgłaszają swoich kandydatów.

20 października – początek ciszy wyborczej w wyborach samorządowych 2018

Według przepisów Kodeksu wyborczego, cisza wyborcza rozpoczyna się minimum 24 godziny od dnia głosowania. Oznacza to, że kandydaci mogą aktywnie agitować do północy w piątek 19 października.

Wybory samorządowe 2018 - kalendarium. Kiedy rozpoczyna się cisza wyborcza?Wybory samorządowe 2018 - kalendarium. Kiedy rozpoczyna się cisza wyborcza? Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl

21 października – data wyborów samorządowych 2018

21 października to dzień ważny dla nas wszystkich. Tego dnia będziemy mogli zagłosować na kandydatów do sejmików wojewódzkich, rad powiatu, rad miasta oraz na kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Każdy z głosujących otrzyma 3 lub 4 karty wyborcze i zaznaczy swoje głosy znakiem „X”. Lokale wyborcze będą pracować od godziny 7:00 do 21:00.

Więcej o: