Abp Depo na Jasnej Górze: Boleśnie wróciły wypowiedzi, że Konstytucja ma iść przed Ewangelią

Arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski, podczas środowej mszy na Jasnej Górze z okazji święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz święta Wojska Polskiego wygłosił homilię, w której m.in. ubolewał, że Konstytucja w Polsce jest ważniejsza niż Ewangelia.

Abp Depo nawiązał m.in. do rocznicy Bitwy Warszawskiej. "Nie wszyscy chcą uznać, że ten dzień i następujące po nim wydarzenia były cudem czynu militarnego za sprawą Maryi Zwycięskiej i cudem jedności Polaków, broniących po wielu latach zaborów odzyskanej ojczyzny" - powiedział. Stwierdził również, że wydarzenia 1920 roku powinny być dla Polaków "nowym tchnieniem Ducha Świętego w budowaniu utraconej jedności".

Metropolita odniósł się do obecnej sytuacji politycznej w kraju oraz sporu wokół łamanej przez władze konstytucji. - Bardzo boleśnie powróciły w ostatnim czasie wypowiedzi, że w Polsce rządzi Konstytucja, a nie Ewangelia, że Konstytucja ma iść przed Ewangelią - powiedział podczas homilii.

Hierarcha skomentował także konflikt dotyczący aborcji w Polsce. Przypomniał, że Senat argentyński w ostatnich tygodniach odrzucił projekt ustawy legalizującej aborcję do 14. tygodnia ciąży. Abp Depo wezwał Polaków do pójścia za przykładem Argentyńczyków i poparcia inicjatywy Zatrzymaj Aborcję. - Przyszłość Polski zależy od tego, czy nasze prawo będzie miało źródło w Bogu, czy, powołując się na procedury prawne, będzie otwarte tolerancyjnie na zło i śmierć - podsumował. 

Więcej o: