Abp Depo na Jasnej Górze: Boleśnie wróciły wypowiedzi, że Konstytucja ma iść przed Ewangelią

Arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski, podczas środowej mszy na Jasnej Górze z okazji święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz święta Wojska Polskiego wygłosił homilię, w której m.in. ubolewał, że Konstytucja w Polsce jest ważniejsza niż Ewangelia.

Abp Depo nawiązał m.in. do rocznicy Bitwy Warszawskiej. "Nie wszyscy chcą uznać, że ten dzień i następujące po nim wydarzenia były cudem czynu militarnego za sprawą Maryi Zwycięskiej i cudem jedności Polaków, broniących po wielu latach zaborów odzyskanej ojczyzny" - powiedział. Stwierdził również, że wydarzenia 1920 roku powinny być dla Polaków "nowym tchnieniem Ducha Świętego w budowaniu utraconej jedności".

Metropolita odniósł się do obecnej sytuacji politycznej w kraju oraz sporu wokół łamanej przez władze konstytucji. - Bardzo boleśnie powróciły w ostatnim czasie wypowiedzi, że w Polsce rządzi Konstytucja, a nie Ewangelia, że Konstytucja ma iść przed Ewangelią - powiedział podczas homilii.

Hierarcha skomentował także konflikt dotyczący aborcji w Polsce. Przypomniał, że Senat argentyński w ostatnich tygodniach odrzucił projekt ustawy legalizującej aborcję do 14. tygodnia ciąży. Abp Depo wezwał Polaków do pójścia za przykładem Argentyńczyków i poparcia inicjatywy Zatrzymaj Aborcję. - Przyszłość Polski zależy od tego, czy nasze prawo będzie miało źródło w Bogu, czy, powołując się na procedury prawne, będzie otwarte tolerancyjnie na zło i śmierć - podsumował. 

Więcej o:
Komentarze (546)
Abp Depo na Jasnej Górze: Boleśnie wróciły wypowiedzi, że Konstytucja ma iść przed Ewangelią
Zaloguj się
 • nawasaqi

  Oceniono 155 razy 109

  Jestem katolikiem, wierzę w Boga czy się to komuś podoba czy nie. Ale po pierwsze nie chodzę do kościoła bo to dla mnie mafia w habitach. Są spaśli i obłudni. Próbują mi wciskać co mi można a czego nie. Non stop się wpierdzielają do polityki... ale przecież oni są apolityczni... Zależy im tylko na bogactwie i władzy, i na niczym więcej. Gdzie byli jak niepełnosprawni protestowali?? Jakby im odebrać fundusz kościelny może wtedy by ruszyli tłuste tyłki zza stołu...

 • inspektor_zgroza

  Oceniono 114 razy 108

  1) Wypowiedzieć konkordat.
  2) Odciąć KK od środków z budżetu - mogą się o nie starać na tych samych zasadach co inne organizacje pozarządowe.
  3) Wprowadzić możliwość wypisania się z KK "po włosku" - za pomocą listu, czyli na świeckich warunkach (a nie na kościelnych - apostazja, czyli prośba o nałożenie klątwy).
  4) Wycofać religię z programu nauczania.
  I wtedy niech KK robi co chce w ramach obowiązującego prawa - włącznie z zakładaniem partii politycznych.

 • 33qq

  Oceniono 130 razy 72

  wyobrażacie sobie w jakim martixie ci faceci żyją? To obłęd. i jeszcze mają czelność wciągac za sobą innych

 • Górnik Strzałowy

  Oceniono 60 razy 60

  Konstytucja obowiązuje wszystkich, natomiast Ewangelia wprowadza dodatkowe zasady dla Chrześcijan, ale już nie dla ateistów, jakim trzeba być wichrzycielem, aby tego nie rozumieć i grać na ludzkich uczuciach, to tak jakby weganie wprowadzili do konstytucji zakaz jedzenia wyrobów pochodzenia zwierzęcego i cała Polska stała by sie wegańska (choc to akurat byłoby mądrzejsze niż wprowadzanie rytualnego uboju czy innych praw, które rożne religie se powymyślały)

 • guru133

  Oceniono 106 razy 58

  A królem Polski ten arcybaca się nie ogłosił? Co za skromność i brak poczucia wartości:((

 • kataryniarski

  Oceniono 105 razy 51

  Czytałem, ze jednym z ostatnich objawów syfilisu, jest degeneracja komórek mózgowych...

 • pinio67

  Oceniono 65 razy 47

  "Do najbardziej odpowiedzialnych za tragedię mojego kraju należy Watykan. Zbyt późno uświadomiłem sobie, że prowadziliśmy politykę zagraniczną, służącą jedynie egoistycznym celom Kościoła katolickiego."
  To powiedział do włoskiego ambasadora w Bukareszcie zbiegły z Polski jej minister spraw
  zagranicznych płk Józef Beck

  Warto pamiętać aby znowu nie zostać idiotami z ręką w nocniku.

 • mirarob

  Oceniono 59 razy 45

  Konstytucja jest dla wszystkich, Ewangelia dla wierzących. I uprzejmie proszę pana abp, żeby zechciał paść swoje owieczki

 • pan_glosny

  Oceniono 55 razy 43

  Konstytucję mają w Polsce przestrzegać wszyscy.
  Ewangelię tylko ci, którzy chcą.
  To jaka ma być ta kolejność?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX