W dni takie jak 19 sierpnia, który nie jest niedzielą handlową, możemy kupić najpotrzebniejsze produkty w wielu sklepach. Ustawa o zakazie handlu w niedzielę wyszczególnia 32 typy sklepów, których podział na niedziele handlowe i niehandlowe nie obowiązuje. W niedziele takie jak 19 sierpnia mogą być otwarte apteki, kwiaciarnie, piekarnie, sklepy z dewocjonaliami, a także stacje benzynowe oraz placówki pocztowe. Ten ostatni zapis w ustawie wykorzystali m.in. właściciele sieci sklepów Żabka, którzy po podpisaniu umowy z Pocztą Polską oferują swoim klientom usługi pocztowe, dzięki czemu mogą handlować zarówno w niedziele handlowe, jak i niehandlowe.
Oprócz aptek, piekarni i kwiaciarni w niedziele niehandlowe otwarte mogą być także te sklepy, za ladą których stanie sam właściciel lub członek jego rodziny. Pilne niedzielne zakupy możemy zrobić także w sklepach zlokalizowanych na dworcach, których podział na niedziele handlowe i niehandlowe nie obowiązuje. Sklepy te mogą handlować ze względu na to, że zajmują się "bezpośrednią obsługą pasażerów". Przykładem takiego sklepu jest m.in. Biedronka na Dworcu Centralnym w Warszawie oraz na Dworcu Głównym w Krakowie.
Zakupy w niedzielę będziemy mogli zrobić już w kolejnym tygodniu. 26 sierpnia to ostatnia niedziela miesiąca, a więc także niedziela handlowa.
Niedzielą handlową jest także kolejna niedziela - 2 września. Zgodnie z zasadami zapisanymi w ustawie o zakazie handlu w niedzielę, niedzielami handlowymi są pierwsze i ostatnie niedziele kolejnych miesięcy, chyba że ze względu na ważne święta, takie jak Boże Narodzenie, zadecydowano inaczej.