Niedziele handlowe - sierpień 2018. Czy jutro wypada niedziela handlowa? Jak będą otwarte sklepy?

Przed nami kolejna niedziela, jednak tym razem nie będzie to niedziela handlowa. Sklepy wielobranżowe, takie jak popularne Lidl, Tesco czy Carrefour będą zamknięte 19 sierpnia. Otwarte będą za to niektóre Biedronki i oczywiście Żabki. Szczegóły znajdziesz w tekście.

Niedziele handlowe. Jakie sklepy będą otwarte?

W dni takie jak 19 sierpnia, który nie jest niedzielą handlową, możemy kupić najpotrzebniejsze produkty w wielu sklepach. Ustawa o zakazie handlu w niedzielę wyszczególnia 32 typy sklepów, których podział na niedziele handlowe i niehandlowe nie obowiązuje. W niedziele takie jak 19 sierpnia mogą być otwarte apteki, kwiaciarnie, piekarnie, sklepy z dewocjonaliami, a także stacje benzynowe oraz placówki pocztowe. Ten ostatni zapis w ustawie wykorzystali m.in. właściciele sieci sklepów Żabka, którzy po podpisaniu umowy z Pocztą Polską oferują swoim klientom usługi pocztowe, dzięki czemu mogą handlować zarówno w niedziele handlowe, jak i niehandlowe.

Sklepy otwarte 19 sierpnia

Oprócz aptek, piekarni i kwiaciarni w niedziele niehandlowe otwarte mogą być także te sklepy, za ladą których stanie sam właściciel lub członek jego rodziny. Pilne niedzielne zakupy możemy zrobić także w sklepach zlokalizowanych na dworcach, których podział na niedziele handlowe i niehandlowe nie obowiązuje. Sklepy te mogą handlować ze względu na to, że zajmują się "bezpośrednią obsługą pasażerów". Przykładem takiego sklepu jest m.in. Biedronka na Dworcu Centralnym w Warszawie oraz na Dworcu Głównym w Krakowie.

Niedziele handlowe - sierpień 2018. Kiedy kolejne niedziele handlowe?

Zakupy w niedzielę będziemy mogli zrobić już w kolejnym tygodniu. 26 sierpnia to ostatnia niedziela miesiąca, a więc także niedziela handlowa.

Niedzielą handlową jest także kolejna niedziela - 2 września. Zgodnie z zasadami zapisanymi w ustawie o zakazie handlu w niedzielę, niedzielami handlowymi są pierwsze i ostatnie niedziele kolejnych miesięcy, chyba że ze względu na ważne święta, takie jak Boże Narodzenie, zadecydowano inaczej.

Niedziele handlowe 2018 - w te dni sklepy będą zamknięte

Więcej o: