Niedziele handlowe - sierpień 2018. Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy kolejna niedziela to niedziela handlowa? Gdzie będzie można coś kupić w ten weekend? Takie pytania zadaje sobie wielu Polaków. Jak to jest 19 sierpnia? Podpowiadamy.

Ustawa, która wprowadziła niedziele handlowe weszła w życie w marcu 2018 roku. Ma wiele wyjątków, więc przed kolejną niedzielą warto sprawdzić kalendarz niedziel handlowych na sierpień 2018 oraz godziny otwarcia sklepów.

Niedziele handlowe - sierpień 2018. Sklepy 19 sierpnia

19 sierpnia to trzecia w tym miesiącu niedziela. Nie jest ona niedzielą handlową. Zamknięte będą sklepy w galeriach handlowych, a także większe sklepy, takie jak Biedronka, Tesco, Lewiatan, Aldi czy Lidl.

Kiedy będziemy mogli zrobić zakupy w niedzielę? Z kalendarza niedziel handlowych na sierpień 2018 wynika, że 26 sierpnia. To ostatnia niedziela miesiąca, a więc także niedziela handlowa.

Niedziele handlowe 2018. Gdzie zrobimy zakupy pomimo zakazu?

W ustawie o zakazie handlu w niedziele istnieje zapis, że podział na niedziele handlowe i niehandlowe nie obowiązuje wszystkich. Sprzedawać mogą m.in. apteki, kliniki dla zwierząt, piekarnie, sklepy z dewocjonaliami oraz kwiaciarnie.

Podstawowe produkty spożywcze i chemię przemysłową możemy kupić m.in. w osiedlowych sklepach, w których w niedziele pracuje sam sprzedawca, na stacjach benzynowych oraz w placówkach pocztowych, którymi są teraz sklepy sieci Żabka.

Niedziele handlowe do poprawki? Po wakacjach możliwe zmiany

Warto pamiętać, że już na początku kolejnego roku zasady dot. sprzedaży w niedziele handlowe i niehandlowe mogą ulec zmianie - zapowiedział to Stanisław Szwed, wiceminister pracy. Po wakacjach posłowie PiS planują nowelizację ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę. Ma ona uszczegółowić listę tych sklepów, które mogą handlować we wszystkie niedziele, co może ograniczyć taką możliwość m.in. sklepom Żabka, które nie są placówkami Poczty Polskiej, a jednak oferują swoim klientom usługi pocztowe.

Do poprawy zostanie skierowany także zapis pozwalający handlować właścicielom sklepów i ich krewnym - zdaniem wiceministra Szweda jest to jeden z tych punktów, który umożliwia nadinterpretację ustawy na korzyść sprzedawcy. Przegłosowanie planowanej ustawy będzie oznaczało, że od stycznia 2019 roku liczba sklepów, których nie obowiązuje podział na niedziele handlowe i niehandlowe może znacząco się zmniejszyć.

Niedziele handlowe 2018 - w te dni sklepy będą zamknięte

Więcej o: