Lato było pełne groźnych zjawisk w pogodzie. Na północy padały rekordy temperatury dziennej, temperatura za kołem podbiegunowym przekroczyła 30 st. C.
Pogoda była wręcz niebezpieczna, Szwecja walczyła z pożarami, Niemcy z długą falą upałów. Europę nawiedziły też nawałnice. Jak będzie w kolejnych tygodniach? Spójrzmy na prognozę na wrzesień.
Prognoza anomalii amerykańskiej Narodowej Administracji ds. Oceanów i Atmosfery (NOAA) pokazuje, że w wielu regionach Europy (m.in. we wschodniej części Niemiec, krajach skandynawskich, większości Polski, na Litwie, Łotwie, Estonii czy w północnej części Rosji) temperatura we wrześniu będzie o 1 st. C wyższa od średniej wieloletniej.
Obszary z odchyleniem temperatury do 1 st. C zaznaczone są kolorem żółtym na tej mapie >>>
Wydaje się, że 1 st. C to niedużo? Ekspert od pogody tłumaczy, jakie znaczenie może dla nas mieć ta drobna z pozoru zmiana.
To oznacza, że często w dzień będzie o kilka stopni więcej niż zwykle o tej porze roku
- wyjaśniał w TVN Meteo synoptyk Tomasz Wasilewski. - Jeżeli ta amerykańska prognoza na wrzesień się sprawdzi, to byłby to piąty miesiąc z temperaturą średnią powyżej średniej wieloletniej - dodał.
Nie tylko według amerykańskiej agencji wrzesień będzie cieplejszy niż rok temu. Również prognozy Europejskiego Centrum Prognoz Średnioterminowych wskazują, że odchylenie w stosunku do średniej wieloletniej we wrześniu wyniesie 1 stopień.
Według Wasilewskiego ta z pozoru drobna anomalia to "bardzo poważny sygnał idący z atmosfery, bo aż pięć miesięcy z rzędu jest cieplejszych od średniej". - To sygnał, że być może przyspiesza ocieplenie, klimat zmienia się szybciej niż jakiś czas temu - stwierdził synoptyk.