Niedziele handlowe - sierpień 2018. Czy w tym tygodniu wypada niedziela handlowa?

Czy 19 sierpnia to niedziela handlowa? Takie pytanie zadają sobie te osoby, które ze względu na pracę czy rodzinne zobowiązania muszą robić zakupy w weekend. W tym tygodniu jednak trzeba zaplanować zakupy nieco wcześniej.

Czy 19 sierpnia sklepy Lidl, Tesco czy Biedronka będą otwarte? W najbliższą niedzielę w tych sklepach (poza opisanymi poniżej wyjątkami) zakupów nie zrobimy. Tego dnia przypada niedziela bez handlu. Czynne będą za to sklepy Żabka. Szczegóły na temat sklepów w niedzielę znajdziesz poniżej.

Niedziele handlowe 2018. Jakie sklepy będą czynne 19 sierpnia?

Ustawa o niedzielach handlowych wymienia aż 39 dni w 2018 roku, w czasie których nie zrobimy zakupów. Jest wśród nich także dzień 19 sierpnia. Jaka jest ogólna zasada dotycząca niedziel handlowych w tym roku? W każdym miesiącu wypadają dwie niedziele handlowe – są to pierwsza i ostatnia niedziela każdego miesiąca. Jedynymi wyjątkami od tej reguły są takie miesiące, w czasie których wypadają ważne święta, czyli np. grudzień. Ze względu na Święta Bożego Narodzenia w grudniu 2018 roku wypadną aż cztery niedziele handlowe.

Niedziele handlowe – sierpień 2018. Kiedy kolejna niedziela handlowa?

Najbliższa niedziela nie jest niedzielą handlową. Kiedy więc możemy spodziewać się niedzieli, w czasie której sklepy będą otwarte? Kolejna niedziela handlowa już za tydzień, czyli 26 sierpnia. Jest to ostatnia niedziela w tym miesiącu, dlatego handlować będą mogły zarówno sklepy w galeriach handlowych, jak i wszystkie sklepy wielkopowierzchniowe, takie jak Aldi, Auchan, Carrefour, Lidl, Netto czy Tesco.

Niedziela handlowa i sklepy zamknięte. Gdzie można coś kupić pomimo zakazu?

Zakaz handlu w niedzielę nie jest zakazem obowiązującym wszystkie sklepy. W ustawie o zakazie handlu w niedzielę znajdujemy listę 32 typów sklepów, które mogą być otwarte zarówno w niedziele handlowe, jak i niehandlowe.

Jakie sklepy będą czynne 19 sierpnia i w inne niedziele bez handlu? Przede wszystkim apteki, stacje paliwowe, kwiaciarnie, piekarnie oraz placówki pocztowe. W praktyce oznacza to, że możemy zrobić zakupy np. w sklepach sieci Żabka, które od momentu podpisania umowy z Pocztą Polską, oferują swoim klientom usługi pocztowe. Otwarte mogą być także małe sklepy osiedlowe, w których w niedziele niehandlowe pracuje sam właściciel lub członek jego rodziny.

Kolejnym wyjątkiem od reguły są wielobranżowe sklepy zlokalizowane na dworcach. W Tesco czy Lidl zakupów nie zrobimy, ale 19 sierpnia otwarte będą niektóre Biedronki. W niedzielę bez handlu pracować mogą sklepy sieci Biedronka, które znajdują się na Dworcu Centralnym w Warszawie czy na Dworcu Głównym w Krakowie.

Niedziele bez handlu 2018. Te Biedronki są otwarte w niedzieleNiedziele bez handlu 2018. Te Biedronki są otwarte w niedziele Biedronka

Niedziele handlowe 2018 - w te dni sklepy będą zamknięte

Więcej o: