19 sierpnia to niedziela niehandlowa – drugi dzień w tym tygodniu, podczas którego nie zrobimy zakupów. Sklepy były zamknięte także 15 sierpnia ze względu na święto.
W odróżnieniu od niedziel handlowych, w takie dni jak 19 sierpnia nie mogą być otwarte ani sklepy w galeriach handlowych (mogą w nich działać za to kina i kawianie), ani popularne sieci wielobranżowe, takie jak Lidl, Auchan, Tesco, Carrefour czy Aldi.
Jakie sklepy będą otwarte 19 sierpnia? Te osoby, które będą chciały zrobić zakupy w najbliższą niedzielę pomimo zakazu handlu, będą mogły udać się np. na stację benzynową lub do któregoś ze sklepów sieci Żabka, które teraz pełnią funkcję placówek pocztowych i w każdą niedzielę pracują tak, jakby była to niedziela handlowa. Chyba że właściciel Żabki zdecyduje inaczej.
W sierpniu, podobnie jak w większości miesięcy w tym roku, wypadają dwie niedziele handlowe. Jedna z nich już za nami – był to 5 sierpnia, a więc pierwsza niedziela miesiąca.
Kiedy kolejna niedziela handlowa? Już w przyszłym tygodniu. Dzień 26 sierpnia to ostatnia niedziela w miesiącu, co oznacza, że jest to także niedziela handlowa.
Podział na niedziele handlowe i niehandlowe nie obowiązuje wszystkich. Ustawa o zakazie handlu, która weszła w życie w marcu tego roku wyszczególnia 32 wyjątki od reguły zabraniającej handlu w niedzielę. Według zasad sklepy takie jak apteki, piekarnie czy kwiaciarnie mogą pracować tak samo zarówno w niedziele handlowe, jak i niehandlowe. Oprócz nich otwarte mogą być punkty gastronomiczne (restauracje, kawiarnie, cukiernie, lodziarnie), instytucje kultury (kina, teatry, galerie sztuki), ale także punkty związane z obsługą podróżnych i pasażerów, takie jak hotele, sklepiki z pamiątkami oraz sklepy na dworcach, w tym np. sklepy sieci Biedronka umiejscowione na Dworcu Centralnym w Warszawie czy w holu Dworca Głównego w Krakowie.