Wybory samorządowe 21 października. Tak zdecydował premier Mateusz Morawiecki

Wybory samorządowe odbędą się 21 października. Tym samym druga tura wyborów przypadnie na 4 listopada. Dzisiaj w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie premiera Mateusza Morawieckiego w tej sprawie.

Zgodnie z zarządzeniem premiera Mateusza Morawieckiego, które opublikowano 14 sierpnia w Dzienniku Ustaw, wybory samorządowe w 2018 roku odbędą się w niedzielę 21 października.

Oznacza to, że druga tura w wyborach na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast odbędzie się 4 listopada. 

Formalnie od momentu ogłoszenia aktu zarządzenia wyborów rusza też kampania wyborcza. Według harmonogramu wyborów samorządowych oficjalne zakończenie kampanii wyborczej ma odbyć się dokładnie o godz. 24 19 października.

"Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21.10.2018 Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach. Niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków!" - napisał na Twitterze premier.

Wybory samorządowe 2018. Od 14 sierpnia można tworzyć komitety

Od dziś partie polityczne, koalicje, stowarzyszenia, organizacje społeczne i sami wyborcy mogą tworzyć komitety wyborcze.

Należy je zgłosić w zależności od rodzaju do Państwowej Komisji Wyborczej lub właściwego komisarza wyborczego. Następnie komitety wyborcze zgłaszają swoich kandydatów. 

Wybory samorządowe 2018. Zmiany względem poprzednich lat

Według znowelizowanego w tym roku Kodeksu wyborczego kadencja organów samorządu terytorialnego została wydłużona z 4 do 5 lat.

Nowe przepisy wprowadziły też między innymi dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Z kolei jednomandatowe okręgi wyborcze zostały ograniczone do wyborów rad gmin, gdzie liczba mieszkańców nie przekracza 20 tysięcy osób.

Więcej o:
Komentarze (142)
Wybory samorządowe 2018 odbędą się 21 października
Zaloguj się
 • Aldona Gajos

  Oceniono 19 razy 19

  Szczwane lisy celowo ustawili datę tak, żeby do drugiej tury poszło jak najmniej wyborców - data przypada na długi weekend po świecie zmarłych, kiedy spora część obywateli jedzie na groby swoich bliskich i w efekcie nie mogą oddać głosu! Kanalie!

 • state77

  Oceniono 31 razy 13

  A druga tura podczas długiego cmentarnego weekendu. Będzie akcja Znicz+ dla PiSu

 • c.t.k

  Oceniono 55 razy 13

  "tak zdecydował premier.."......marzenia o własnej samodzielności politycznej to piękna rzecz

 • marko_uk

  Oceniono 20 razy 10

  Poza granicami można głosować tylko na okręg warszawski. Odebrano nam głosowanie korespondencyjne, więc trzeba się będzie pofatygować przez pół kraju do konsulatu... Ale jest mus - trzeba pokazać katoprawicy gdzie jej miejsce (śmietnik historii mam na myśli...)

 • state77

  Oceniono 24 razy 8

  Dzisiaj to Morawiecki przeczytał opublikowane rozporządzenie w Dzienniku Ustaw. Już nawet było wydrukowane... Aż dziwne, że wyników nie podali.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX