Wybory samorządowe 21 października. Tak zdecydował premier Mateusz Morawiecki

Wybory samorządowe odbędą się 21 października. Tym samym druga tura wyborów przypadnie na 4 listopada. Dzisiaj w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie premiera Mateusza Morawieckiego w tej sprawie.

Zgodnie z zarządzeniem premiera Mateusza Morawieckiego, które opublikowano 14 sierpnia w Dzienniku Ustaw, wybory samorządowe w 2018 roku odbędą się w niedzielę 21 października.

Oznacza to, że druga tura w wyborach na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast odbędzie się 4 listopada. 

Formalnie od momentu ogłoszenia aktu zarządzenia wyborów rusza też kampania wyborcza. Według harmonogramu wyborów samorządowych oficjalne zakończenie kampanii wyborczej ma odbyć się dokładnie o godz. 24 19 października.

"Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21.10.2018 Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach. Niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków!" - napisał na Twitterze premier.

Wybory samorządowe 2018. Od 14 sierpnia można tworzyć komitety

Od dziś partie polityczne, koalicje, stowarzyszenia, organizacje społeczne i sami wyborcy mogą tworzyć komitety wyborcze.

Należy je zgłosić w zależności od rodzaju do Państwowej Komisji Wyborczej lub właściwego komisarza wyborczego. Następnie komitety wyborcze zgłaszają swoich kandydatów. 

Wybory samorządowe 2018. Zmiany względem poprzednich lat

Według znowelizowanego w tym roku Kodeksu wyborczego kadencja organów samorządu terytorialnego została wydłużona z 4 do 5 lat.

Nowe przepisy wprowadziły też między innymi dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Z kolei jednomandatowe okręgi wyborcze zostały ograniczone do wyborów rad gmin, gdzie liczba mieszkańców nie przekracza 20 tysięcy osób.

Więcej o: