Prezes NIK przed sądem. Rusza proces Krzysztofa Kwiatkowskiego i polityka PSL Jana Burego

W Warszawie rusza proces, w którym oskarżeni są m.in. prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski i były szef klubu PSL Jan Bury. Katowicka prokuratura oskarżyła ich o nadużycie uprawnień przy obsadzaniu stanowisk w Izbie w 2013 roku.

W akcie oskarżenia, który trafił do sądu pod koniec sierpnia ubiegłego roku, prezesowi Najwyższej Izby Kontroli Krzysztofowi Kwiatkowskiemu prokuratura zarzuciła cztery przestępstwa nadużycia władzy, których miał się dopuścić przy obsadzaniu stanowisk na dyrektorów i wicedyrektorów, między innymi delegatur w Łodzi oraz Rzeszowie. W ocenie śledczych prezes NIK miał też podżegać do nadużycia władzy przez ówczesnego wiceprezesa Izby. 

Podżegania do nadużycia władzy miał też według prokuratury dopuścić się Jan Bury. Były poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego odpowie też za podżeganie do nadużycia uprawnień.

Na ławie oskarżonych zasiądzie również były wicedyrektor rzeszowskiej delegatury NIK Paweł A. W ocenie prokuratury zarówno on, jak i Krzysztof Kwiatkowski oraz Jan Bury mieli działać na szkodę interesu publicznego i prywatnego za co grozi im do 3 lat więzienia. Proces zaczyna się o godz. 10 w Sądzie Okręgowym w Warszawie. 

Kancelaria Prezydenta RP: "Na Westerplatte doszło do starcia wojskowego, a nie zlotu młodzieży"

Więcej o: