Minister rolnictwa grozi myśliwym. "Jeśli nie staną po stronie państwa, państwo zareaguje"

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski udzielił wywiadu Jackowi Karnowskiemu z tygodnika "Sieci". W rozmowie jednym z ważniejszych tematów była walka z afrykańskim pomorem świń. "Jeśli myśliwi nie wybiją dzików w Polsce, biorą na siebie winę za rozprzestrzenianie się ASF" - powiedział minister.

Rząd, w ramach walki z ASF, oczekuje od myśliwych odstrzelenia populacji dzików - w rejonach objętych chorobą do zera, w strefach, gdzie jej nie ma - do bardzo niskiego poziomu. Tymczasem myśliwi z polskich kół myśliwskich nie chcą tego robić. Odmawiają ze względu na etykę łowiecką oraz fakt, że masowy odstrzał dzików może być szkodliwy dla lasów. Co więcej, nie ma pewności, że takie działanie zahamowałoby rozprzestrzenianie się wirusa.

Myśliwi odpowiedzialni za ASF

Temat rozprzestrzeniającego się wirusa został podjęty przez Jacka Karnowskiego w rozmowie z ministrem rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowskim. Minister w mocnych słowach wyjaśnił, jakie jest jego stanowisko w tej sprawie. "Wybicie dzików w Polsce jest obowiązkiem myśliwych. Tego nie zrobi nikt inny" - powiedział. - "Jeśli myśliwi nie wybiją dzików w Polsce, biorą na siebie winę za rozprzestrzenianie się ASF" - dodał.

Minister zarzucił myśliwym, że nic nie robią, pomimo że, jak powiedział, "dostali wszelką pomoc" tzn. otrzymali celowniki optyczne, noktowizory, a także zaoferowano chłodnie wojskowe i weterynaryjne, gdzie zwierzęta zostaną po odstrzale przebadane. Polityk uważa jednocześnie, że ze względu na specjalistyczną wiedzę, akcję tę przeprowadzić mogą tylko myśliwi.

Minister grozi myśliwym?

Co jeśli myśliwi nie zdecydują się współpracować z rządem? "Trzeba będzie powołać nowy związek łowiecki albo kilka związków. Skoro ten obecny, z tak dużymi przywilejami, nie rozumie swojej funkcji społecznej, swoich obowiązków ani polskiej racji stanu, to coś trzeba zmienić" - powiedział minister. - "Jeśli myśliwi nie staną w tej wojnie po stronie państwa, to państwo zareaguje". 

Dodał również, że choć Polski Związek Łowiecki "dramatycznie zawiódł", nie jest zwolennikiem jego zdelegalizowania, a utworzenia obok niego nowych organizacji. 

Afrykański pomór świń - co to?

Afrykański pomór świń to zakaźna choroba wirusowa dotykająca dziki, świniodziki i świnie domowe. Nie jest groźna dla ludzi, ale u zwierząt wiąże się z nawet stuprocentową śmiertelnością. W Polsce po raz pierwszy ASF pojawiło się w lutym 2014 roku. Prawdopodobnie przedostało się do naszego kraju z Białorusi. Do tej pory chorobę wykryto w czterech województwach: podlaskim, lubelskim, mazowieckim i podkarpackim. 

Co zrobić, jeśli spotkasz wilka, dzika lub niedźwiedzia?

Więcej o:
Komentarze (162)
Minister Ardanowski grozi myśliwym. Walka z afrykańskim pomorem świń
Zaloguj się
 • fartowny.g

  Oceniono 54 razy 34

  W PiSie to jednak był nabór po głupocie.... Dziki wnoszą wirusa na tereny hodowli? Czy człowiek? Wyrżnięcie całego gatunku na terenie kraju? Puknijcie się w głowę pisowskie aparatczyki...

 • siekieraaxe

  Oceniono 43 razy 31

  NOWY SZYSZKA?
  trzeba ich wybic
  PAmietaj ministrze dziki WISŁY nie przepłyną
  dlatego ich "wybijanie" w Polsce" to objaw twojej ignorancji

 • jxl82

  Oceniono 60 razy 24

  A wiec WOJNA! "Jeśli myśliwi nie wybiją dzików w Polsce, biorą na siebie winę za rozprzestrzenianie się ASF" . A za gradobicie, trzęsienie ziemi i koklusz?

 • window_licker

  Oceniono 35 razy 17

  Hmm... niech rząd weźmie Volksturmistów z WOT... chętnie sobie postrzelaja w lesie

 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 40 razy 16

  Pisuary wszędzie, ale to wszędzie nie mogą sobie darować pierniczenia o wolskiej racji stanu.

  Nowogrodzka szczelnie ogrodzona - świnie zamknięte, choroba nie powinna się już rozprzestrzeniać, a szczerbaty zombiak niedługo padnie. Nie ma potrzeby odstrzału robić.

 • mjs05

  Oceniono 45 razy 15

  Myśliwi odmawiają masowego odstrzału powołując się na etykę łowiecką... to może spowodować zawieszenie się algorytmu "ekologów" i lewicowców ;)

  Choć też trzeba uczciwie przyznać, że na tle pisowskiego rządu nawet pospolity bandyta wyglądałby na przyzwoitego człowieka.

 • larkansjel

  Oceniono 25 razy 13

  Już większość narodu zawiodła rząd. Jeśli naród szybko się nie poprawi, rząd podejmie zdecydowane działania, by wymienić naród.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX