Aukcja Pride of Poland w Janowie. Sprzedano 6 koni. Prezes "umiarkowanie zadowolony"

Sześć sprzedanych koni za ponad pół miliona euro sprzedano podczas aukcji Pride of Poland w Janowie Podlaskim. Wynik jest lepszy niż w ubiegłym roku.

Na aukcji Pride of Poland, która odbyła się wczoraj w Janowie Podlaskim, wystawiono 11 koni, a sprzedano sześć. Łącznie klienci zapłacili za nie 501 tys. euro.

Aukcja Pride of Poland. 133 tys. zł za klacz Parnamę

Najwięcej zapłacono za pochodzącą ze stadniny w Michałowie klacz Parnamę, 133 tys. euro to wylicytowana cena klaczy Pilarosy ze stadniny w Janowie Podlaskim. Kolejne sprzedane konie to: Esima (65 tys. euro), Foggita (56 tys. euro), Elbera (52 tys. euro) i Perika (15 tys, euro).

Wynik tegorocznej aukcji był lepszy od tego z 2017 r. Wówczas sprzedano konie za 410 tys. euro, z kolei w 2016 r. było to 1,27 miliona euro. Rekord padł w 2015 r., wówczas aukcja zarobiła 4 mln zl. To właśnie wtedy sprzedano słynną klacz o imieniu Pepita za 1,4 mln euro.

Jak jest komentowany wynik tegorocznej aukcji? Prof. Krystyna Chmiel, odpowiedzialna za kwestie związane z hodowlą koni w stadninie w Janowie Podlaskim w rozmowie z "Dziennikiem Wschodnim" stwierdziła, że "nie można spodziewać się co roku samych Pepit i Kwestur". - Trzeba też wziąć poprawkę że rynek koni arabskich na świecie się zasysa, zwłaszcza gdy handluje się zarodkami. Tym sposobem od jednej klaczy można uzyskać nawet po 8 źrebiąt, więc jeżeli rozmnażamy konie jak króliki, to wyższych cen się nie spodziewajmy. Uważam jednak że ceny za konie były przyzwoite. To że się wysoko cenimy to też dobrze, bo nie będą nam zarzucać że wyprzedajemy - powiedziała.

Pride of Poland. Prezes stadniny "umiarkowanie zadowolony"

- Janowska stadnina sprzedała na aukcji tylko jednego konia, to nienajlepszy prognostyk. Trochę powinni przyłożyć się do pracy nad końmi, ale były w lepszej kondycji. Koń musi być wypielęgnowany, mieć dobry ruch, umięśnienie. Tego troszeczkę zabrakło tym klaczom. Te pół miliona to już jest coś, jeszcze parę lat i może coś uda się odbudować. Zabrakło mi jednak publiczności na aukcji. Bardziej przypominało to imprezę komercyjną dla bogaczy, nie dla wszystkich - stwierdził z klei Jerzy Białobok, były prezes stadniny w Michałowie. 

Reporter TVN 24 próbował podczas aukcji porozmawiać z Maciejem Grzechnikiem, obecnym prezesem michałowskiej stadniny. Prezes wyglądał na poddenerwowanego i nie chciał udzielić większego komentarza. Stwierdził jedynie, że jest "umiarkowanie zadowolony". 

1,5 mln straty w Janowie Podlaskim

W ubiegłym tygodniu stacja RMF FM podała informację, że stadnina w Janowie Podlaskim zanotowała ponad 1,5 miliona złotych straty. 

Oto, do czego prowadzi chciwość. To zwierzę wygląda jak karykatura konia

Więcej o:
Komentarze (105)
Aukcja Pride of Poland w Janowie Podlaskim. Sprzedano 6 z 11 koni
Zaloguj się
 • ami_lii

  Oceniono 31 razy 17

  TVP z pewnością ogłosi ogromny sukces i uprzejmie wspomni że za Marka Treli "srebra rodowe Polski" były wyprzedawane za granicę bez opamiętania a teraz nowy rząd dba o to by polskie araby cieszyły polskich hodowców a nie tam jakichś szejków.

 • Oceniono 45 razy 17

  Przecież to jest proste. Podła katolicka zmiana celowo zniszczyła Janów ponieważ ta stadnina była konkurencją nie do przejścia dla jednego pisowskiego senatora który też ma stadninę .

 • jego-wysokosc

  Oceniono 39 razy 15

  Pasmo sukcesów rządu PiS trwa. Jeszcze dwa lata i nie będzie czego zbierać a nie wszystko można odbudować. Zaufanie klientów i nowe rynki zdobywa się czasem latami. Taka to dobra zmiana...

 • oko2009

  Oceniono 38 razy 14

  Rozwalono z pełną premedytacją polskie stadniny z długoletnią historią i uznane za najlepsze na świecie. Czy ktoś poniesie za to odpowiedzialność? Czy stanie przed sądem?

 • zloty_cielec69

  Oceniono 27 razy 13

  pisuarowe słupy kupiły... tylko koni żal!

 • pan.szklanka

  Oceniono 38 razy 12

  Gwoli ścisłości, sprzedano 6 koni, 2 skrzynki kabanosów i prawie nowe siodło.

 • morsik2

  Oceniono 17 razy 11

  Sukces na miarę 1:27.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX