Perseidy warto oglądać właśnie dziś. "Spadające gwiazdy to pyłki wielkości ziarenka piasku"

- Spadające gwiazdy to w rzeczywistości wyrzucone przez komety drobinki pyłu, nie większe od ziarenek piasku. Wpadając w ziemską atmosferę ulegają spaleniu, pozostawiając szybki, efektowny ślad - tłumaczy w rozmowie z PAP Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik. Dziś najlepsza noc do oglądania nocy spadających gwiazd.

Spadające gwiazdy fachowo nazywane są meteorami. Najpopularniejszy rój meteorów to z kolei Perseidy. Najwięcej - od 80 do 100 w ciągu godziny - będzie można zaobserwować w nocy z 12 na 13 sierpnia, czyli właśnie dziś.

Perseidy najlepiej oglądać właśnie dziś

- Pierwsze meteory z roju Perseidów można obserwować teoretycznie od około 15 lipca. Wtedy Ziemia zaczyna powoli wchodzić w strumień cząstek pozostawionych dawno temu przez jedną z komet. To właśnie komety, wyrzucające z siebie olbrzymią ilość gazu i cząstek, tworzących piękny warkocz, są źródłem meteorów. Ziemia czasem przedziera się przez taki pozostawiony w kosmosie warkocz, a jego cząsteczki wdzierają się w ziemską atmosferę. Wtedy możemy zobaczyć na niebie dużo większą liczbę spadających gwiazd, czyli właśnie meteorów - powiedział Karol Wójcicki.

Meteory, które w sierpniu pojawiają się na niebie, zawdzięczają swoją nazwę gwiazdozbiorowi Perseusza. To gwiazdozbiór, który z Polski można obserwować przez całą noc nad wschodnim horyzontem. Właśnie z kierunku tego gwiazdozbioru "wylatują" pojawiające się na niebie Perseidy.

- Szukając spadających gwiazd, nie należy jednak patrzeć w tym kierunku. Meteory będą pojawiały się od niego do kilkudziesięciu stopni w lewo, prawo i do góry. Najlepszym rozwiązaniem jest po prostu położyć się na kocu czy leżaku i wzrokiem obejmować jak największy obszar nieba. Gdy wykażemy się cierpliwością, to po pewnym czasie taką spadającą gwiazdę uda się nam zobaczyć - zaznaczył rozmówca PAP.

Przyznał jednak, że w tym roku warunki do obserwacji będą nieco utrudnione. - Będziemy mieli zaledwie dwa dni po pełni Księżyca, a więc będzie on świecił dosyć jasno i przeszkadzał w obserwacjach. Dodatkowo radiant roju, czyli punkt, z którego meteory na niebie "wylatują", jest stosunkowo nisko nad horyzontem. Część z nich zniknie nam za drzewami i domami - podkreślił Wójcicki.

Perseidy można oglądać też w mieście

Choć meteory najlepiej obserwować z terenów podmiejskich, to mieszkańcy miast również nie muszą rezygnować z obserwacji. - Aktywność meteorów w miastach nie jest wtedy tak widoczna, bo znikają one w łunie miasta, ale te najjaśniejsze, najbardziej atrakcyjne, z pewnością są widoczne. Można iść do parku, usiąść na skwerze czy placu, pójść na dach czy balkon i cierpliwie wpatrywać się w stronę nieba - powiedział Wójcicki.

Do obserwacji nie potrzeba żadnych instrumentów optycznych, teleskopów, lornetek. Wystarczy własny wzrok. - To najmniej wymagające spośród wszystkich obserwacji astronomicznych, a potrafią dostarczyć wielu wrażeń - dodał rozmówca PAP.

Największe w Polsce wspólne obserwacje spadających gwiazd w 2013 roku zorganizowało warszawskie Centrum Nauki Kopernik. W należącym do CNK Parku Odkrywców wypatrywało ich ponad 3,5 tys. warszawiaków. W tym roku, w nocy z 12 na 13 sierpnia w Parku Odkrywców ponownie będzie można razem czekać na deszcz meteorów.

- Niejednokrotnie podczas przelotu takiego meteoru rozlegały się wiwaty, okrzyki zachwytu. Ludzie reagują bardzo spontanicznie i emocjonalnie. Warto tego samemu doświadczyć. Po godzinie  21 zapewnimy najlepsze warunki, jakie tylko są możliwe w stolicy: wygasimy światła Centrum Nauki Kopernik, otaczających nas mostów. Postaramy się również o wygaszenie Stadionu Narodowego. Lokalnie sprawimy, że trochę przyjemniej będzie nam się patrzyło w gwiazdy, nic nas nie będzie raziło w oczy. Do godziny 1 w nocy będzie można zobaczyć wiele spadających gwiazd, warto więc przygotować długą listę życzeń - zachęcał Wójcicki.

Więcej o:
Komentarze (22)
Perseidy 2018. Spadające gwiazdy to pyłki wielkości ziarenka piasku
Zaloguj się
 • olafwrocek

  Oceniono 4 razy 4

  Pełnia była 2 tygodnie temu, Karol Wójcicki nie pracuje w CNK od chyba ponad roku....

 • premier_scretyna

  Oceniono 2 razy 2

  Dwa dni po pełni? Raczej dwa dni po nowiu!
  Nieuk z "gazety" wziął tekst prawdopodobnie sprzed roku i myśli, że w tym roku przecież jest tak samo!
  I tacy próbują nam świat wyjaśniać!

 • palo_ma1

  Oceniono 4 razy 2

  Ale faktycznie, ten artykuł jak spadająca gwiazda - spadł i błysnął treścią sprzed roku.

 • liss_91

  Oceniono 2 razy 2

  "Będziemy mieli zaledwie dwa dni po pełni Księżyca" serio? gdzie? Dobre kopiuj wklej. Z poprzedniego roku?

 • mietek1910

  Oceniono 2 razy 2

  Byłem z 10 minut na balkonie i widziałem 2. Południe, płd-zach.

 • lispokis

  Oceniono 2 razy 2

  czy dowiem się w której części nieba będą widoczne?? kolejny artykuł w którym masło maślane zamiast konkretów. gdzie ich szukać - na północnym niebie, czy na południowym, na wschodzie nieba czy na zachodzie? może ktoś się wreszcie wysili i napisze.

 • koles751

  Oceniono 3 razy 1

  " do kilkudziesięciu stopni w lewo, prawo i do góry."
  Mam nadzieję, że autor to zrozumiał ...

 • loneman

  Oceniono 2 razy 0

  Pewnie czesc przyszla by sobie chlpanac skoro bylo zaciemnione a gdyby byly krzesla usneliby (jak pewna wycieczka wziela planetarium za miejsce do drzemki😃) a inni by wedziel potem o czym gadac z madrzejszymi od siebie.
  Czesc nawet slyszala, ze taki kamyk jak nie spali sie ale spadnie to drogi fant i zawieraja cenne metale a mohery chca przekonac sie czy na pewno niebo "bogow" nie jest doskonale i nadal sa w nim banalne "kamienie" burzac naiwne wyobrazenia zacofanych o kosmosie😂😆

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX